SON DAKİKA
Hava Durumu

Gazprom, Türk Akımı’nın ilk hattını inşa edecek şirketi seçti

Rusya’nın enerji devi Gazprom, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hattın inşa edilmesi için İsviçreli Allseas şirketi ile anlaşma imzaladı.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2016 21:09
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2016 02:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gazprom, Türk Akımı’nın ilk hattını inşa edecek şirketi seçti

Rusya’nın enerji devi Gazprom’un, Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde ilk hattın inşa edilmesi için İsviçreli Allseas şirketi ile anlaşma imzaladığı bildirildi.
 
Gazprom şirketinin Basın Servisi’nden yapılan açıklamada, Türk Akımı projesinin deniz dibinden geçecek 900 kilometreden fazla uzunlukta boru hattının inşa edilmesi için Allseas şirketi ile anlaşma imzaladığı belirtildi.
 
Anlaşmanın Türk Akımı boru hattının ikinci hattının inşaatı için Allseas şirketine opsiyon hakkı öngördüğü ifade edildi.
 
Anlaşmaya göre, Allseas şirketinin Karadeniz’de 900 kilometreden fazla boru hattı döşemesi gerekiyor. Söz konusu çalışmaların yapılması için şirket, dünyadaki en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit’i kullanacak.
 
Türk Akımı’nın ilk hattının inşaatının 2017 yılının ikinci yarısında başlayacağı bildirildi.
 
Daha önce Gazprom Güney Akım (daha sonra Türk Akımı’na dönüştü) projesi çerçevesinde ilk hattın inşaatı için İtalyan Saipem şirketi ile anlaşma imzalamıştı, ancak anlaşma iptal edildi ve taraflar tahkime başvurdu.
 
Güney Akım’ın ikinci hattının inşaatı için Allseas şirketi ile anlaşma imzalanmıştı.
 
Türk Akımı doğalgaz boru hattı projesinde Türkiye ve Rusya arasındaki hükümetlerarası anlaşma 10 Ekim’de İstanbul’da imzalanmıştı.
 
Proje kapsamında inşa edilecek 15,75 milyar metreküp kapasiteli ilk hattın Türkiye pazarı için, ikinci hattın ise Avrupa’daki müşterilere doğalgaz taşımasının öngörüldüğünü belirtti.
 
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanan 6765 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Rusya Federasyonu Hükümeti Arasında Türk Akım Gaz Boru Hattı Projesine İlişkin Anlaşmanın Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun" ile 6766 sayılı "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Benin Cumhuriyeti Hükümeti Arasında Ekonomik, Ticari ve Teknik İşbirliği Anlaşmasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun", geçtiğimiz hafta Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.