SON DAKİKA
Hava Durumu

Gritsenko, Rusya Akmescit Başkonsolosunu kabul etti

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2008 14:06
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2008 14:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gritsenko, Rusya Akmescit Başkonsolosunu kabul etti
 
 
16 Aralık günü, Kırım Verhovna Radası Başkanı Anatoliy Gritsenko Rusya Federasyonu Akmescit Başkonsolosu İgor Astahov’u kabul etti. Kırım verhovna Radası Başkan Yardımcısı basın sekreteri Alla Goreva’nın haberine göre Astahov’un  tanıma belgesini (bir devleti diğer bir devletin konsolosunu tanıdığını gösterir belge)  almasından sonra Kırım Parlamentosu Başkanı ve Rusya diplomatının yaptığı ilk resmi görüşme.
Goreva’nın bildirdiğine göre, Gritsenko, Astahov’u  Kırım’daki diplomatik görevinin  başlaması nedeniyle tebrik etti ve  yeni Rusya Federasyonu Akmescit Başkonsolosunun faaliyetlerinin sadece Kırım ve Rusya partnerliğinin pekiştirilmesine yönelik olacağını ve Ukrayna-Rusya ilişkilerinde  birleştirici unsur olacağını ümit ettiğini belirtti.
Gritsenko, “devletlerimiz arasındaki dostluk ilişkilerin geliştirilmesi ve varolan siyasi sorunların olabildiğince hızlı bir şekilde çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Rusya ve Ukrayna arasındaki sosyal ve ekonomik ilişkilerin daha güçlü ve hareketli olması için çok iyi ilişkiler kurmalıyız. Bu Kırım ekonomisi için yararlı olacaktır” dedi.
Astahov ise gritsenko’nun sözlerine katıldığını ve Kırım ile Rusya Federasyonu arasında ticari-ekonomik, sosyal ve kültürel alanlarda yapıcı diyalogun önemini vurguladı.
İgor Astahov 1954 yılında dünyaya geldi. 1982 yılında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünden mezun oldu. Dışişleri Bakanlığı'nın çeşitli görevlerinde ve yurtdışı görevlerinde bulundu. 2000 yılının Haziran ayından beri Rusya Dışişleri Bakanlığı'nın önemli birimlerinden olan Hukuk Departmanında şube müdürü görevini yürütmüştür. 1. kategori Müsteşar diplomatik rütbesine sahip olup İngilizce ve Fransızca bilmektedir.
Esma Kasar
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.