SON DAKİKA
Hava Durumu

Gürcistan: Rusya topraklarımızda daha fazla kalmamalı

Haber Giriş Tarihi: 15.12.2008 17:08
Haber Güncellenme Tarihi: 15.12.2008 17:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Gürcistan: Rusya topraklarımızda daha fazla kalmamalı
     Gürcistan'ın yeniden bütünleştirmeden sorumlu Devlet Bakanı Temur Yakobaşvili, ''Rusya'nın Gürcistan topraklarında daha fazla kalmaması'' gerektiğini söyledi.
     Yakobaşvili, gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Gürcistan topraklarında ''kışkırtıcı eylemlerinin'' sürdüğünü, Rus birliklerinin bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya'daki tartışmalı Perevi köyüne geri dönmesini anlamakta güçlük çektiklerini kaydetti.
     Bir diğer ayrılıkçı bölge olan Abhazya'daki Rus güçlerinin sayısının giderek arttığını ifade eden Yakobaşvili, ''Rusya, topraklarımızda daha fazla kalmamalı. Rus birliklerinin topraklarımızda varlığı devam ettiği sürece kışkırtıcı eylemler de sürecek'' dedi.
     Gürcü polisinin ülke topraklarındaki hareketini kimsenin engelleyemeyeceğini ifade eden Yakobaşvili, ''Rusya'nın tüm bu saldırgan tutumuna rağmen'' sorunların barış yoluyla çözüm bulması taraftarı olduklarını kaydetti.
     Bu arada, Gürcistan Dışişleri Bakanı Grigol Vaşadze, Güney Osetya'da geçen ağustosta yaşanan olayların uluslararası komisyon tarafından araştırılacak olmasını desteklediklerini açıkladı. Vaşadze, Güney Osetya olayları hakkında gizledikleri hiçbir şeylerinin olmadığını, komisyonun çalışmalarında her türlü desteği verebileceklerini ifade etti.
     Güney Osetya olaylarını araştıracak komisyona BM'nin Gürcistan'daki temsilcisi Heidi Tagliavini'nin başkanlık edeceği bildirildi.
     ABD'nin Tiflis Büyükelçisi John Teft de Vaşadze ile görüşmesinden sonra gazetecilere açıklamasında, Rus birliklerinin Perevi köyüne dönmesinden dolayı ciddi rahatsızlık duyduklarını belirterek, bu konunun 17 Aralıkta Cenevre'de yapılacak görüşmelerde ele alınacağını kaydetti.
     Teft ayrıca, Rusya'nın Fransa'nın arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması uyarınca üstlendiği sorumluluklarına uygun şekilde hareket etmediğini öne sürdü.
     Rus birlikleri, bölgedeki AB gözlemcileri ve diğer uluslararası kuruluşların baskısı üzerine Güney Osetya'daki tartışmalı Perevi köyünden çekilmiş, ancak kısa süre sonra aynı bölgeye geri dönmüştü.
AA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.