SON DAKİKA
Hava Durumu

"Halep'in doğusunda son 10 günde 31 bin 500 kişi yerinden edildi"

UNICEF Suriye Temsilcisi Singer, Halep'in doğusunda sadece son 10 günde 31 bin 500 kişinin yerlerinden edildiğini ve bunların yüzde 50'sini çocuklardan oluştuğunu belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2016 15:55
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2016 16:00
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
"Halep'in doğusunda son 10 günde 31 bin 500 kişi yerinden edildi"

BM Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) Suriye Temsilcisi Hanaa Singer, Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve İran destekli Şii milislerin yoğun saldırısına maruz kalan Halep'in doğusunda sadece son 10 günde yarısı çocuk olan 31 bin 500 kişinin yerlerinden edildiğini bildirdi.

AA'nın haberine göre, Singer, yaptığı açıklamada, UNICEF adına bulunduğu Halep'ten yeni döndüğünü belirterek, şehirde durumun her geçen gün daha kötüye gittiğini belirtti.

Rejim ve destekçilerinin, muhaliflerin kontrolündeki doğu Halep'te, yüzbinlerce sivile karadan ve havadan, saldırılar düzenlemesine değinen Singer, "Halep'teki son dönemdeki bombardıman ve topçu ateşi Suriye standartlarından bile daha şiddetli oldu. Bombardıman ve patlamalar acımasızca ve sağır ediciydi." ifadesini kullandı.

Singer, Suriye'de bu yıl okullara yönelik 84 saldırı olduğunu anımsatarak, söz konusu saldılar sonucu 69 çocuğun hayatını kaybettiğini ve yüzlercesinin de yaralandığına dikkati çekti.

"Yaşanan acılar dayanılmaz boyutlarda"

Esed rejimi ve İran destekli Şii milislerin yoğun saldırısına maruz kalan Halep'in doğusunda sadece son 10 günde 31 bin 500 sivilin yerinden ediliğine işaret eden Singer, en son tahminlere göre bu sivillerin en az yüzde 50'sinin çocuklardan oluştuğunu vurguladı.

Singer, bütün dünyanın odaklandığı şehrin doğusunda yaşanan acıların dayanılmaz boyutlarda olduğuna vurgu yaparak, şunları kaydetti:

"Kuşatma altındaki 16 bölgeden biri olan Halep'in doğusunda neredeyse yarım milyon çocuk kötü şartlar altında hapsedilmiş durumda. Çatışma içindeki bütün tarafları sivillere, okullara ve hastanelere yönelik saldıralara son vermeye, çocukları savaştırmaya ve kuşatmayı bir savaş silahı olarak kullanmaya bir son vermeye çağırıyoruz. Suriyeli aileler ve çocukların en büyük isteği evlerine dönmek, barış içinde yaşamak ve güzel ülkelerinin yeniden inşasına katkıda bulunmak."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.