SON DAKİKA
Hava Durumu

Hamaney: ABD, İran’da çatışma çıkarmak istiyor

İran lideri Hamaney, ABD ile ilgili kritik iddialarda bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 30.04.2018 15:09
Haber Güncellenme Tarihi: 30.04.2018 15:13
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hamaney: ABD, İran’da çatışma çıkarmak istiyor

İran lideri Hamaney, ABD'nin İran aleyhine ekonomik savaş yürüttüğünü ve bölgede çatışma çıkarmak istediğini ileri sürdü.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre başkent Tahran'da 1 Mayıs İşçi Günü vesilesiyle açıklamalar yapan Hamaney, ABD'yi İran'a karşı ekonomik savaş yürütmek ve bölge ülkelerini İran aleyhine tahrik etmekle suçladı.

 

HEDEF: ABD HAZİNE BAKANLIĞI

İran'a yönelik ekonomik yaptırımlarıyla ön plana çıkan ABD Hazine Bakanlığını hedef alan Hamaney, "Bugün bizim aleyhimize çalışan savaş karargâhı ABD'nin Hazine Bakanlığıdır. Düşmanlarımızın İran'la mücadele yollarından biri ekonomi, diğeri de anlayışı kıt bazı bölge ülkelerini aleyhimize tahrik etmeleridir." diye kaydetti.

 

“ABD, MÜSLÜMANLARI BİRBİRLERİYLE SAVAŞTIRMAK İSTİYOR”

ABD'nin Müslümanları birbirleriyle savaştırmak istediğini iddia ediyor Hamaney, Washington yönetiminin bölgede ihtilaf ve çatışma çıkarmak için İran'a karşı Suudi Arabistan'ı kışkırttığını savundu.

İran'ın bölgedeki askeri varlığına yönelik ABD'nin eleştirilerine de değinen Hamaney, İran'ın bu bölgede yer aldığını, ABD'nin buradan çekilmesi gerektiğini belirtti.

 

NÜKLEER ANLAŞMA

ABD Başkanı Donald Trump, İran'la imzalanan nükleer anlaşmanın yeniden düzenlenmesi gerektiğini aksi takdirde ülkesinin anlaşmadan çekileceğini açıklamıştı.

Trump'ın, İran ile 5+1 ülkeleri (ABD, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve Almanya) arasında imzalanan nükleer anlaşmayla ilgili son kararını 12 Mayıs'ta açıklaması bekleniyor. Son günlerde konuyla ilgili yoğun diplomasi trafiği gerçekleştiren Trump'ın nükleer anlaşmaya İran'ın füze faaliyetlerini durdurması ve bölgeden askeri varlığını çekmesiyle ilgili maddelerin eklenmesini istediği bildiriliyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.