SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda'da 178 gündür hükümet kurulamadı

Hollanda, 15 Mart 2017 tarihinde yapılan genel seçimlerinden bu yana hala bir hükümet kuramadı.

Haber Giriş Tarihi: 10.09.2017 10:39
Haber Güncellenme Tarihi: 10.09.2017 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda'da 178 gündür hükümet kurulamadı

Hollanda’da  yeni hükümetin halen kurulamaması, bazı siyasilerin de artık bu süreci sonlandırmak adına açıklamalar yapmasına sebep oldu.  

Yerel bir radyoda, hükümeti kurma çalışmaları hakkında açıklamalarda  bulunan Hollanda Senatosu Başkanı Ankie Broekers-Knol, bu sürecin çok fazla uzadığını söyledi.

Durumun endişe verici bir noktaya ulaştığını belirten Knol, "Her konuyu en ince  detayına kadar görüşmenin demokrasiye zarar vereceğini düşünüyorum. Görüşmelerin  sonunda 200 sayfaya yakın hükümet sözleşmesi ortaya çıkacak. Bazı konuları  hükümeti kurduktan sonra görüşmeye devam edemezler miydi?" ifadelerini kullandı.

Genel seçimlerden sonra hükümetin kurulmasının bu kadar uzayacağını hiç tahmin etmediğini aktaran Avro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen  Dijsselbloem ise "Bence bu iş giderek sorun yaratmaya başlıyor. Özgürlük ve  Demokrasi için Halk Partisi, Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat  66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) artık bu işi tamamlaması gerekir."  değerlendirmesinde bulundu.

Ülkedeki hiçbir siyasi parti, mecliste 20 vekil gönderen ve ikinci  büyük siyasi parti olan aşırı sağcı Geert Wilders'in liderliğindeki Özgürlük  Partisi (PVV) ile koalisyon kurmak istemiyor.

Hollanda'da, 15 Mart 2017'de yapılan genel seçimlerde hiçbir parti,  tek başına hükümet kuracak çoğunluğa ulaşamamıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.