SON DAKİKA
Hava Durumu

Hollanda Mahkemesi, İskit altınları ile ilgili kararını verdi

Amsterdam Bölge Mahkemesi, Allard Pearson müzesinde sergilenen İskit altını koleksiyonunun Ukrayna’ya teslim edilmesine karar verdi.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2016 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2016 18:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hollanda Mahkemesi, İskit altınları ile ilgili kararını verdi

Amsterdam Bölge Mahkemesi, Ukrayna ile Rusya arasında tartışmaya neden olan Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da sergilenen ‘Kırım: Kara Deniz altını ve sırları’ sergisinde yer alan eserlerin Ukrayna’ya gönderilmesi gerektiğine karar verdi.

Mahkeme, Kırım müzelerinin ilgili davada egemen özne olmadığına, dolayısıyla da eserlerin kültür mirasları olduğunu iddia edemeyeceklerine karar verdi.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Enformasyon Politika Bakan Yardımcısı Emine Ceppar, “Sonuç olarak, kültür mirasının egemen devlete ait olduğunu vurgulayan 1970 UNESCO Sözleşmesi’ne dayanarak eserler Ukrayna’ya teslim edilecek. Davamızda, Ukrayna devleti hariç, hiç kimse; ne müzeler, ne de Kırım Özerk Cumhuriyeti eserlerin sahibi olamaz. Mahkeme ayrıca işgal gerçeğini vurgulayarak, bu şekilde güçlü ve kesin mesaj gönderdi. Bu yüzden zafer! Şu ana temyiz başvurusu için üç ay var. Bakalım olacak mı… Bence, hiç şansın olmadığını göz önünde bulundurursak, Rusya ‘eğlenceyi uzatmak’ istemeyecek. Ukrayna eserlerin taşınması ve muhafazası için harcanan paraların bir kısmını ödeyecek.” diye bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Perto Poroşenko ise yaptığı açıklamada, ”Amsterdam Bölge Mahkemesi’nin kararı sadece İskit altınlarının Ukrayna’ya ait olduklarını göstermiyor. Kırım da Ukrayna’nın. Kırım bizim ve nokta” diye kaydetti.

Öte yandan konuyla ilgili Rus Rossiya 24 kanalına açıklama yapan Kırım'ın sözde eski savcısı, sözde Rusya Devlet Duması milletvekili Natalya Poklonskaya, Amsterdam Bölge Mahkemesi’nin kararının hukuk, adalet ve tarafsızlık ilkelerine karşı gelen siyasi bir eylem olduğunu söyleyerek, “Söz konusu eserler Amsterdam’daki müzeye Şubat 2014’te sergilenmek için gönderildi. Ve o (Allard Pearson müzesi) iyi bir alıcı gibi, objeleri sahibine yani Kırım müzelerine geri vermeli. Hollanda tarafı bunu yapmıyor dolayısıyla bu eylemi yasa dışı ele geçirme olarak değerlendirebiliriz” diye konuştu.

Binden fazla eserden oluşan İskit altını koleksiyonu, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden önce Şubat ayının başında Kırım'daki müzelerden Amsterdam’da Allard Pearson müzesinde sergilenmek üzere Hollanda’ya gönderilmişti. Sergi, 4’ü Kırım biri Kiev müzesi olmak üzere 5 müzenin koleksiyonlarından oluşuyor. Hollanda’nın Kırım’ın Rusya’ya ilhakını tanımaması nedeniyle serginin Ağustos ayında kapatılmasından sonra eşyaların kime gönderileceği sorunu meydana gelmiş ve tartışma mahkemeye taşınmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.