SON DAKİKA
Hava Durumu

Hükümetten Kırım stratejisi hazırlama çağrısı

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım’ın geri alınmasının ulusal güvenlik meselesi olduğunu kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2015 09:09
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2015 08:09
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Hükümetten Kırım stratejisi hazırlama çağrısı

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi’nin batılı ortakların işgal edilen yarımada ile ilgili konumuna uyan Kırım’ın geri alınmasına yönelik stratejiyi belirlemesi gerektiğini söyledi.
 
Ukrayna’nın televizyon kanallarına konuşan Arseniy Yatsenyuk, “Kırım konusu, ulusal güvenlik meselesidir. Cumhurbaşkanı’na başvurdum, Milli Güvenlik ve Savunma Konseyi elektrik sevkiyatına ilişkin taktik konularda karar alması dışında ilk başta Kırım’ı nasıl geri alacağımıza yönelik stratejik konuda karar alması gerekiyor” diye kaydetti.
 
Hükümetin Kırım meselesini çözmek için elinden gelene yaptığını ifade eden Yatsenyuk, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgali ile ilgili bir dizi dava dilekçesinin verilmesini örnek olarak gösterdi.
 
Yatsenyuk şöyle devam etti: “Bazı ayrıntıları açıklayamıyorum, ama Rusya’ya karşı mahkeme süreçlerini başlattık. Şimdi Ukrayna Güvenlik ve Savunma Konseyi düzeyinde Kırım stratejisini belirlememiz gerekiyor. Bu strateji, Kırım’ın işgalini hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini açıklayan Batılı ortaklarımızın konumuna bağlı olması gerekiyor ve bir gün Kırım’ın Ukrayna’ya döneceği zaman da gelecek. Ancak bunun gerçekleşmesi için bunun nasıl yapılacağı bilinmeli” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.