SON DAKİKA
Hava Durumu

İnsanlığın utanç vesikası: Solingen Faciası

Almanya'nın Solingen kentinde bir grup Alman ırkçısının, Türk asıllı Genç ailesinin evini kundaklamasının ve katliama imza atmasının üzerinden tam 30 yıl geçti.

Haber Giriş Tarihi: 29.05.2023 09:36
Haber Güncellenme Tarihi: 29.05.2023 10:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İnsanlığın utanç vesikası: Solingen Faciası

Almanya'nın Solingen kentinde yankı uyandıran ırkçı saldırının ardından meydana gelen katliamın üzerinden tam 30 yıl geçti. Bir grup Alman ırkçının Türk asıllı ailenin evini kundaklaması sonucunda Genç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetmiş, olay facia olarak hafızalara kazınmıştı.

Solingen Faciası - Vikipedi

SOLİNGEN FACİASI'NDA NELER OLDU?

Almanya'nın Solingen kentinde 29 Mayıs 1993'te korkunç bir olay yaşandı. 1970'li yıllarda Almanya'ya çalışmak üzere Türkiye'den gelen Genç ailesi gece yarısı kaldıkları 3 katlı müstakil evde ateşle uyandı. Bir grup ırkçı tarafından evi ateşe verilen Genç ailesinden 5 kişi hayatını kaybetti. 

Evden sağ çıkan Kamil ve Mevlüde Genç çiftinin 2 kardeşi, 2 kızı ve 1 yeğeni çığlıklarla can verdi. Irkçı saldırının hedefi olan; 28 yaşındaki Gürsün İnce, 19 yaşındaki Hatice Genç, 12 yaşındaki Gülistan Öztürk, 9 yaşındaki Hülya Genç ve 5 yaşındaki Saime Genç’in yüreklerdeki acısı halen taze.

Almanya'da 29 yıldır dinmeyen acı: Solingen faciası

Bu acı olaya tanık olan Solingen'deki müstakil ev olayın ardından müze haline getirildi. Korkunç saldırı, Türk rapçilerden oluşan ünlü Cartel grubunun "Cartel" isimli şarkısına konu oldu. 

Bu hain saldırıyı yerine getiren 4 Neonazi ise 10-15 yıl hapis cezası alsa da bugün Almanya sokaklarda serbestçe geziyor...

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.