SON DAKİKA
Hava Durumu

İoffe: Nüfus sayımı sayesinde Kırım sakinlerinin milliyeti öğrenilecek

Haber Giriş Tarihi: 21.07.2014 12:39
Haber Güncellenme Tarihi: 21.07.2014 13:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İoffe: Nüfus sayımı sayesinde Kırım sakinlerinin milliyeti öğrenilecek

Kırım Kamu Odası Başkanı Grigoriy İoffe, Kırım’da 2014 yılının sonunda yapılacak nüfus sayımının, sadece Kırım’da yaşayan insan sayısını değil onların milliyetini de öğrenmeye yardımcı olacağını söyledi.

Kırım Kamu Odası Başkanı, Kırım Parlamentosu Başkan Yardımcısı Grigoriy İoffe, Akmescit’te 21 Temmuz tarihinde yaptığı açıklamada, “Kırım’da nüfus sayımı yapılmalı, özellikle Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinden sonra. Rusya, Kırım’da yaşayan insan sayısı, onların milliyeti ve dil tercihlerine ilişkin doğru bilgiye sahip olması gerekiyor” diye kaydetti.

Grigoriy İoffe, Kırım sakinlerinin, nüfus sayımı yapılması kararını anlayışla karşılayacağı ve sayımın yapılmasına yardımcı olacağını öne sürdü.

Ayrıca Rusya hükümetinin, Kırım’da nüfus sayımı yapılması için 387 milyon ruble (11 milyon dolar) ayırdığı belirtildi.

Rusya Federasyonu Başbakanı Dmitriy Medvedev, 17 Temmuz tarihinde Kırım’da 2014 yılının 4. çeyreğinde nüfus sayımı yapılmasına ilişkin kararı imzalamıştı.

Medvedev, Moskova’da yapılan hükümet toplantısında “Son nüfus sayımı, eski yönetimin olduğu dönemde yaklaşık 15 yıl önce yapıldı, bu süre içerisinde çok şey oldu. Yapılan nüfus sayımının hangi ölçütlere dayanarak yapıldığını bile bilmiyoruz. Bundan dolayı Kırım ve Sivastopol sakinleri hakkında mevcut veriler gerçek durumu, sosyodemografik nitelikleri yansıtmıyor” demişti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.