SON DAKİKA
Hava Durumu

Irak'taki Türkmenler yasa iptaline tepkili

Haber Giriş Tarihi: 28.08.2013 11:15
Haber Güncellenme Tarihi: 28.08.2013 11:15
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Irak'taki Türkmenler yasa iptaline tepkili

Kerkük'teki arsa istilaları ve vatandaşların haklarını sorununu çözen Seçim Yasası'nın 23. maddesinin 1. ve 2. fıkralarının Irak Federal Mahkemesi tarafından iptal edilmesi Türkmenlerin büyük tepkisine yol açtı.

Kerkük Haber Ajansı'nın haberine göre, Federal Mahkeme'nin 23. maddenin birinci ve ikinci fıkrasını iptal etmesinin ardından Kerkük İl Meclisi'ndeki Türkmen Grubu basın toplantısı düzenledi.

Türkmen Grubu, Federal Mahkeme'nin 23. maddenin birinci ve ikinci fıkrasını iptal etmesi nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 23. maddenin Kerkük'teki tarafların uzlaşısıyla çıkarıldığını belirten Türkmen Grubu, bu maddenin iptal edilmesinin Kerkük halkına zarar vereceğini kaydetti.

Türkmen Grubu'nun 23. maddenin birinci ve ikinci fıkrasının iptal edilmesiyle ilgili bildirisini Kerkük İl Meclis başkanı Hasan Turan okudu. Turan, iptal edilen 23. maddenin Kerkük'teki arsa istilaları ve vatandaşların hakları sorununu çözdüğünü kaydetti. İptal edilen birinci ve ikinci maddenin Kerkük'teki taraflar arasında uzlaşı yoluyla kararlaştırıldığını belirten Turan, Kerkük seçim yasasının çıkarılmasıyla ilgili tek mercinin Parlamento olduğuna vurgu yaptı. Hasan Turan, Türkmenler'in Kerkük'teki 3 temel milletin uzlaşı yoluyla seçimlerin yapılmasını şiddetle desteklediğini de söyledi.

TÜRKMEN MİLLETVEKİLLERİ DE KARARI KINADI

Irak Parlamentosu binasında bir basın toplantısı düzenleyen Türkmen milletvekilleri olayı şiddetla kınadı.

Irak Türkmen Cephesi başkanı ve Kerkük milletvekili Erşed Salihi düzenlediği basın toplantısında tüm siyasi tarafları Kerkük konusundaki tepkisini ve tutumunu netleştirmesini istedi.Salihi medyaya yaptığı açıklamasında federal mahkemenin aldığı karar krizlerle boğuşan siyasi sürece hizmet etmediğini ve süreci daha da körüklediğini söyledi.

Türkmeneli televizyonuna açıklamada bulunan Salihi Türkmenlerin her türlü hatalı ve eksik uygulamalara karşı güçlü olduklarını belirtti. Salihi ayrıca Türkmen milletini sakin olmaya davet etti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.