SON DAKİKA
Hava Durumu

İşbirlikçi İlyasov’dan Kurultay delegelerine çağrı

İşbirlikçi Kırım Tatarlarınca kurulan Kırım Hareketi Başkanı Remzi İlyasov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerinin, teşkilatının 2. Kongresine katılmasını istiyor.

Haber Giriş Tarihi: 19.12.2015 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 19.12.2015 15:48
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşbirlikçi İlyasov’dan Kurultay delegelerine çağrı

İşbirlikçi Kırım Tatarlarınca kurulan Kırım Hareketi Başkanı, Kırım Rus yönetimi Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerinin teşkilatının bu yıl ikincisi düzenlenecek kongresine katılmalarını istiyor.
 
Kırım Tatarlarının yüzde 99,8’inin Rusya Federasyonu vatandaşlığı edindiğini iddia eden Remzi İlyasov, Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerine mesajında, “Sizi, Kırım Tatar halkının bölgeler arası kamu hareketi “Kırım”ın ikinci kongresinin çalışmalarına katılmaya davet ediyorum. Kongreye katılımınızın, barışsever halkımızın yeniden dirilişine oldukça önemli katkı olarak tarihe geçeceğinden eminim” dedi.

Kongrede, katılımcıların yarımadanın enerji ablukası ve Rusya Federasyonu’nun Türkiye ile ilişkileri başta olmak üzere Kırım ve yurtdışındaki durum ile ilgili fikirleri paylaşacağı belirtildi.
 
Refat Çubarov: İnsaflı kişilerden hiçbirinin toplantıya katılmayacağını biliyor
 
Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı, Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Remzi İlyasov’un Kırım Tatar Milli Kurultayı delegelerine çağrısını yorumladı.
 
Refat Çubarov, kişisel Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Tabii ki bu aşağılık, insaflı kişilerin (ki birkaç dönek hariç, Kırım Tatarlarının neredeyse tamamı öyle) hiçbiri, ilan ettiği toplantının düzenleneceği yere bile yaklaşmayacağını biliyor. Ve daha önce yapılan toplantılarda olduğu gibi salon, üniversite öğrencileri ve işten atılma tehdidi yapılan diğer kişilerle doldurulacak” diye kaydetti.
 
Kırım’da işbirlikçi Kırım Tatarları tarafından kurulan Kırım Hareketi’nin birinci kongresi Akmescit’te 27 Aralık 2014 tarihinde düzenlenmişti. Yapılan kongrede Kırım Hareketi Başkanlığına Kırım Rus yönetimi Parlamentosu Başkan Yardımcısı Remzi İlyasov seçildi. Kongreye katılanlar arasında Kırım Rus yönetimi Başkanı Sergey Aksyonov, Kırım Rus yönetimi Parlamentosu Başkanı Vladimir Konstantinov misafir olarak katılmıştı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.