SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler iddialı: Yalta forumuna 300 yabancı katılacak

İşgalciler, Yalta’da düzenlemeyi planladıkları foruma katılmak isteyen yabancı misafirlere baskı yapıldığını ileri sürdü.

Haber Giriş Tarihi: 10.04.2018 09:45
Haber Güncellenme Tarihi: 10.04.2018 09:53
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler iddialı: Yalta forumuna 300 yabancı katılacak

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde yönetimi tarafından Yalta’da düzenlenecek sözde Yalta Uluslararası Ekonomik Forumuna 300’den fazla yabancının katılacağı iddia edildi. 
 
Konuyla ilgili Rus propaganda gazetecilerine açıklama yapan sözde Kırım Başbakan Yardımcısı, Rusya Devlet Başkanlığına bağlı sözde Kırım Daimi Temsilcisi Georgiy Muradov, “Dünyanın farklı ülkelerinden 300’den fazla misafirimiz foruma katılacağını tasdik etti. Aralarında Avrupalı politikacılar, milletvekilleri, iş adamları yer alıyor. Tasdik süreci devam ediyor” diye ileri sürdü.AVRUPA BİRLİĞİ VE UKRAYNA BASKI YAPIYORBununla birlikte Georgiy Muradov, sözde Yalta Uluslararası Ekonomik Forumunun potansiyel katılımcılarına, yarımadaya planladıkları ziyareti iptal etmesi için baskı yapıldığını savundu.
 
Muradov, “Baskı, Avrupa Birliği ülkeleri ve elinden geleni yapan Ukrayna diplomatları tarafından yapılıyor. Ama net olarak söyleyebilirim ki, dışarından yapılan baskıya rağmen bu yıl Yalta Uluslararası Ekonomik Forumu, geçen yıllara göre daha kapsamlı, sesli, etkili olacak” diye devam etti. 168407TÜRKİYE UYARIDA BULUNMUŞTUTürkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliğinin başvurusu üzerine bakanlığa tâbi kurumlara Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerce düzenlenecek "4. Yalta Uluslararası Ekonomik Forumu" ile ilgili uyarı yazısı göndererek resmi kurum ve kuruluşlarınca katılım sağlanmamasını temin için gerekli tedbirlerin alınması istendi.
 
Bunun üzerine Türkiye Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü, Bakanlığa tâbi kurumlardan bilgilerine ve Forum için Genel Müdürlüklerine doğrudan gönderilmesi muhtemel davetin yanıtsız bırakılmasını ve Türkiye’nin Kırım politikası doğrultusunda Forum’a resmi kurum ve kuruluşlarınca katılım sağlanmamasını temin için gerekli tedbirlerin alınmasını ve koordinasyonun sağlanması hususlarında gereğinin yapılmasını istedi.RUSYA DEVLET BAŞKANLIĞI İDARESİNİN DESTEĞİYLE DÜZENLENECEKSözde Yalta Uluslararası Ekonomik Forumu, Rus işgali altındaki Kırım’ın Yalta kentinde 19-21 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek. Etkinliğin Rusya Devlet Başkanlığı İdaresinin desteğiyle gerçekleştirileceği ileri sürülüyor.100 KİŞİLİK SURİYE HEYETİ GELECEKSözde forumun çalışmalarına, etkinliğe katılacağı iddia edilen farklı ülkelerden misafirler arasında Suriye heyetinin de yer alacağı öne sürülüyor. Yaklaşık 100 kişinin yer alacağı heyette iş adamları, bakanlar, farklı kurum başkanlarının bulunacağı savunuluyor. Heyetin, Suriye Başbakanı İmad Kamış’ın başkanlığında geleceği ileri sürüldü.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.