SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalciler Kırım'ın demografik durumunu değiştirmeye çalışıyor

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, işgalcilerin Kırım topraklarının demografik durumunu değiştirmek amacıyla faaliyetler yürüttüğünü kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2016 11:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2016 17:22
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalciler Kırım'ın demografik durumunu değiştirmeye çalışıyor

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Cumhurbaşkanı’nın Kırım Tatarlarından Sorumlu Yetkilisi, Ukrayna milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da Cenevre Sözleşmesi’ni ihlal ettiğini ve savaş suçu işlediğini ifade etti.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna Başsavcısı Yuriy Lutsenko, Kırım Özerk Cumhuriyeti Başsavcısı Gündüz Mamedov ve Ukrayna Helsinki İnsan Hakları Birliği uzmanı Darya Sviridova ile bir araya gelerek Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan haklarına ilişkin durumunu ele aldılar.

Buluşma sırasında Kırımoğlu, işgalcilerin Kırım topraklarının demografik durumunu değiştirmek amacıyla faaliyetler yürüttüğünü kaydederek Savaş Zamanında Sivillerin Korunmasına ilişkin Cenevre Sözleşmesi’nin 49. maddesi uyarınca söz konusu faaliyetlerin savaş suçu olarak sınıflandırıldığını belirtti.

Öte yandan Ukrayna Başsavcısı Lutsenk da Lahey'deki Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni bu konuda bilgilendirdiğini ve mahkemenin bu bilgileri büyük ilgiyle karşıladığını ifade etti.

Lutsenko ayrıca, başsavcılığın Kırım’da insan hakları ihlali vakaları hakkında bilgilendirilmeyi beklediğini ve tanıkların veya yerel yetkililerin, yasa dışı eylemlerin mağdurlarının anonimliğinin korunmasının sağlanacağını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.