SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerin Kırım’daki en büyük bankasına SWIFT’e erişim engeli

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren RNKB bankasının SWIFT uluslararası para transfer sisteminden kesileceği bildirildi.

Haber Giriş Tarihi: 24.08.2017 21:49
Haber Güncellenme Tarihi: 24.08.2017 21:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerin Kırım’daki en büyük bankasına SWIFT’e erişim engeli

Bankaların uluslararası para transfer sistemi SWIFT ile çalışmaları için yazılım sağlayan ABD’nin Finastra şirketi, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren en büyük banka olan Rusya Ulusal Ticari Bankası (RNKB) ile ve Tempbank ile işbirliğini devam etmeyi reddetti.
 
SWIFT sistemi olmadan banka uluslararası para transferleri yapamayacak. Sözleşmenin 31 Ağustos tarihinde yürürlükten kaldırılmasından sonra RNKB sisteme erişmek için başka bir şirketle işbirliği yapması gerekecek. Bunun için yeni sözleşme imzalanması, teknik hizmetin ayarlanması ve “onlarca bin doların” ödenmesi gerekecek. 
 
RNKB temsilcisi, bankanın batı kredi kuruluşları üzerinden transfer yapmadığını savundu. Öte yandan ilgili kaynakları paylaşan kaynak, bankanın SWIFT sistemine erişiminin olmamasının bankayı ve müşterilerini etkilemeyeceğini ileri sürdü. Bununla birlikte başka bir yetkili, bankanın diğer bankalar gibi aktif şekilde olmasa da SWIFT sistemini kullandığını paylaştı.
 
Bilindiği gibi, Kırım’ın Rusya tarafından işgali dolayısıyla Kırım’a uygulanan yaptırımlar çerçevesinde 2015 yılında SWIFT sistemi Kırımlılara hizmet vermeyi durdurdu. SWIFT sisteminde ödemenin Kırım’da kayıtlı bir vatandaş tarafından gerçekleştirildiğini görününce ilgili para transfer işlemini yapılmıyor. 
 
Bunun dışında uluslararası ödeme sistemleri olan Visa ve MasterCard Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren bankaların kendi servislerinden çıkardığını açıkladı.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.