SON DAKİKA
Hava Durumu

İşgalcilerle ticaret yaptırıma sebep olabilir

Ukrayna milletvekilleri, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Ukrayna’nın Lugansk ile Donetsk bölgelerinin teröristlerin kontrolü altında olan kesimlerinde ticari faaliyet gösteren Ukraynalı şirketleri yaptırım listesine dahil etme vaadinde bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2016 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2016 17:49
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İşgalcilerle ticaret yaptırıma sebep olabilir

Ukrayna Parlamentosu’nun Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi’nin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da ve Ukrayna’nın Lugansk ile Donetsk bölgelerinin teröristlerin kontrolü altında olan kesimlerinde ticari faaliyet gösteren Ukrayna’da kayıtlı şirketlere karşı yaptırım uygulamayı planladığı bildirildi.
 
Ukrayna’nın bir televizyon kanalına konuşan Ukrayna milletvekili, Halk Cephesi (Narodnıy Front) Partisi parlamento grubu üyesi, Ukrayna Parlamentosu’nun Askeri Güvenlik ve Savunmadan Sorumlu Alt Komitesi Başkanı Yuriy Bereza, “İşgal edilen böğlerde tüm ticari faaliyetler durdurulmalı ve eve (Ukrayna’ya) dönülmeli. Saldırgan ile hiçbir pazarlık yapılmamalı… Rusya tarafından ele geçirilen şirketler için, maddi imkanlar varken mahkemeye başvurmak, Avrupa Mahkemesi’ne başvurmak ve her şeyin iadesini istemek çok zor değil” dedi.
 
Bereza, “İşgal edilen bölgelerde ticari faaliyetler gerçekleştirmek kârlı bir iş ise, Ulusal Güvenlik ve Savunma Komitesi’nin vereceği cevap, şirketlerin yaptırım listesine dahil edilmesi olacak. Bu liste işgal edilen bölgelerde faaliyet gösteren şirketler dahil edilerek genişletilecek. Bu, Ukraynalıların katillerinin finansmanına ilişkisi olan tüm iş adamlarını ilgilendiriyor. Dokunulmazlar yok” şeklinde devam etti.
 
Daha önce bildirildiği gibi, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun 17 Ekim 2016 tarihinde imzaladığı ve 31 Ekim tarihinde yürürlüğe giren “Kişisel, Ekonomik ve Diğer Kısıtlayıcı Önlemlerin Uygulanması” ile ilgili kararına göre genişletişmiş yaptırımlar Rusya yönetim temsilcilerinin yanı sıra saldırgan ülkenin ekonomi alanlarını da kapsıyor.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.