SON DAKİKA
Hava Durumu

İslâmterek Valisini istifaya çağırdılar

Haber Giriş Tarihi: 12.08.2013 18:23
Haber Güncellenme Tarihi: 12.08.2013 18:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İslâmterek Valisini istifaya çağırdılar

Sürgünü haklı göstererek skandala yol açan “Hatırlamamızı Rica Ettiler, Doğu Kırım Anma Kitabı”na karşı yapılan eylemde kitabın basımından sorumlu görülen İslamterek Valisi Oleg Gordeyev istifaya çağrıldı.

Yaklaşık bin Kırım Tatarı İslamterek Valiliği önünde protesto eylemi yaparak kitabın yazarı Vladimir Şirşov’un sahip olduğu İslamterek’in Onursal Sakini unvanının iptal edilmesi ve İslamterek Valisi Oleg Gordeyev’in istifa etmesi istendi.

Mitinge Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, Kırım Tatar Milli Meclisi Sekretaryası Başkanı Zair Smedlyayev ve İslamterek Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı Ekrem Abdülvatov da katıldı.

Refat Çubarov, “İslâmterek’in yöneticileri hiç akıllı insanlar değil. Bu kitabın basılması için bütçeden 15,5 bin grivna (1900 dolar) ayırdılar. Kitabın objektif olarak değerlendirilmesi için eleştirmene sunmayı bile akıl edemediler. Muhtarlardan kitap için maddi destek talebinde bulundular.” dedi.

ŞİRŞOV’A KARŞI CEZA DAVASI AÇILDI

Mitingde Şirşova karşı Ukrayna Ceza Kanunu Etnik Düşmanlığı Körükleme Maddesine göre ceza davası açıldığı da öğrenildi. 

Skandala yol açan kitap İslamterek Valiliğinin maddi desteğiyle basılmış, yardımcı ders kitabı olarak kullanılmak üzere bölgedeki okul ve kütüphanelere dağıtılmıştı.

Liana Menumerova, Evelina İlyasova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.