SON DAKİKA
Hava Durumu

İsrail Ukrayna’dan açıklama istedi

İsrail, Ukrayna’dan BM Güvenlik Konseyi’nde kabul edilen karar ile ilgili açıklama istedi. Ukrayna'nın yanı sıra bahsi geçen kararı destekleyen diğer ülkelerin büyükelçileri de çağrıldı.

Haber Giriş Tarihi: 25.12.2016 18:39
Haber Güncellenme Tarihi: 26.12.2016 09:18
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
İsrail Ukrayna’dan açıklama istedi

İsrail Dışişleri Bakanlığı görevini de üstlenen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, sert bir şekilde bir dizi ülkenin büyükelçisini Birleşmiş Miletler (BM) Güvenlik Konseyi’nde yapılan oylama ile ilgili açıklama isteyerek görüşmeye çağırdı.

Büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılan ülkeler arasında, İsrail’in ikili ilişkileri olduğu Çin, Fransa, Rusya, ABD, Mısır, Japonya, Yeni Zelanda, Ukrayna ve Uruguay yer alıyor.

İsrail’in 9. Kanalı’nın bildirdiğine göre bugün 25 Aralık sabah saatlerinde İsrail Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin İngiltere Büyükelçisi ile görüştüğü bildirildi. Diğer ülkelerin büyükelçileri ile görüşmelerin de gün devamında gerçekleşeceği belirtildi.

 
Ukrayna temsilcisi: "Filistin toprağındaki İsrail yerleşimleri uluslararası hukuka aykırıdır"
 
Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Vladimir Yelçenko, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin kabul ettiği kararla İsrail’e  Filistin topraklarında yerleşim faaliyetlerini 
durdurma çağrısı yaptığını, İsrail'in yaptıklarının uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurguladı.
 
Vladimir Yelçenko, “İsrail’in işgal edilen bölgede yerleşim kurması, tıpkı Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi gibi uluslararası hukuka aykırıdır” açıklamasında bulundu.
 
Ayrıca İsrail’in Vladimir Groysman’ın ülkeye ziyaretini iptal etmesini de yorumlayan Yelçenko, bunun yasa dışı İsrail yerleşimleri ile ilgili oylamada Ukrayna’nın oyuna “tepki” olduğunu söyleyerek “İsrail konusunda tartışmalara son verme” çağrısı yaptı.
 
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, 23 Aralık tarihinde İsrail’e Filistin topraklarında yerleşim faaliyetlerini durdurma çağrısını içeren kararı kabul etti. Kararda, İsrail’in İsrail'in Batı Şeria ve Kudüs'ün doğusunda yerleşim politikasının uluslararası hukuka aykırı olduğu ve İsrail-Filistin çözümü için bir engel olduğu kaydedildi.
 
Buna cevaben İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, BM Güvenlik Konseyi'nin kararını "İsrail karşıtı" ve "utanç verici" olarak yorumlayarak geri çevirdi. İsrail ayrıca ABD'nin çekimser kalması nedeniyle mümkün olan karar nedeniyle ABD Başkanı Obama'yı ihanetle suçladı. Başbakan Netanyahu, Güvenlik Konseyi'nin aldığı karara uymayacaklarını belirtti.
 
Bunun dışında Netanyahu, Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın İsrail’e gerçekleştirmesi planlanan resmi ziyaretin iptal edildiğini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.