SON DAKİKA
Hava Durumu

Joe Biden: Boeing’i teröristlerin düşürdüğüne ilişkin kanıtlarımız var

Haber Giriş Tarihi: 19.07.2014 15:46
Haber Güncellenme Tarihi: 19.07.2014 14:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Joe Biden: Boeing’i teröristlerin düşürdüğüne ilişkin kanıtlarımız var

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, ABD’nin, Malezya Havayollarına ait uçağın teröristler tarafından düşürüldüğüne ilişkin kanıtları olduğunu söyledi.

Joe Biden, 18 Temmuz tarihinde Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile yaptığı telefon görüşmesinde ABD’nin, Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait Boeing-777 yolcu uçağının düşmesine neden olan füze atışının Rusya tarafından desteklenen teröristlerin kontrolü altında bulunan bölgeden gerçekleştirildiğine dair kanıtları olduğunu bildirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Biden ve Poroşenko, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Malezya Havayollarına air uçağın düşürülmesinden dolayı olağanüstü toplantısının sonuçlarını ele aldığını açıkladı. Petro Poroşenko’nun, ABD’nin Ukrayna’ya gösterdiği yardım için teşekkür ettiği belirtildi.

Taraflar, uluslararası çabaların koordine edilmesinin terörle mücadelenin ve Ukrayna’nın ve dünyanın karşı karşıya olduğu yeni meydan okumaları aşmak için önemli bir unsur olduğunu ifade ettiler..

Teröristler, AGİT temsilcilerinin uçağın düştüğü yere erişimi engelliyor

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Ukrayna misyonunun sözcüsü Michael Botsyurkiv, teröristlerin, AGİT temsilcilerinin uçağın düştüğü yere erişimi engellendiğini ifade etti.

AGİT temsilcileri Malezya Havayollarına ait uçağın düştüğü yere dün geldiğini, ancak kanıt toplama çalışmalarına tam olarak başlayamadığı belirten Botsyurkiv, “Kim olduğunuzu söyledik. Ama sadece durup ve bakıyoruz. Bugün, düne göre daha fazla erişim verilmedi” dedi.

Teröristlerin erişimi neden engellediği sorusuna nasıl cevap veriyor sorusunu Botsyurkiv, “Onlar fazla birşey anlatmıyor. Biz, silahlı olmayan sivil insanlarız, bundan dolayı silahlı insanlarla tartışma yapmıyoruz” diye yanıtladı.

AGİT temsilcilerinin, amaçlarını anlatmaya çalıştığını ancak bunun herhangi sonuç vermediğini söyleyen Michael Botsyurkiv, “Uçakta bulunan insanların kişisel eşyalarını incelemek, karakutuların durumu ne olduğunu öğrenmek istiyoruz” diye kaydetti.

17 Temmuz tarihinde Amsterdam - Kuala Lumpur seferini yapmakta olan Malezya Havayollarına ait MH 17 sefer sayılı Boeing B777-200ER tipi yolcu uçağı Ukrayna'nın Donetsk bölgesinde Rusya sınırına yaklaşık 40 kilometre mesafede düşürüldü. Uçakta olan 15'i mürettebat, 298 kişi hayatını kaybetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.