SON DAKİKA
Hava Durumu

Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek

Türk ve İslam dünyasının en önemli günlerinden biri olan ve Kur'an-ı Kerim'in nazil olduğu Kadir Gecesi bugün idrak edilecek.

Haber Giriş Tarihi: 05.04.2024 13:30
Haber Güncellenme Tarihi: 05.04.2024 16:34
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek

Türk ve İslam aleminin en önemli günlerinden biri olan Kadir Gecesi bugün idrak edilecek. Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başlandığı bu gece Hicri Takvime göre her Ramazan ayının 27. gecesine denk geliyor. Müslümanlar tarafından "bin aydan daha hayırlı" olduğuna inanılan Ramazan ayının bu gecesinde, oruç ibadetinin yanı sıra namaz kılmak, dua etmek ve Kur'an okumak gibi diğer ibadetler yerine getiriliyor. Bu özel gecede Müslümanların ettiği duanın geri çevrilmediğine inanılıyor. Bu vesileyle her yıl Kadir Gecesi'nde camiler dolup taşıyor. 

Kadir Gecesi bu gece idrak edilecek

"KADİR GECESİ BİN AYDAN DAHA HAYIRLIDIR"

Müslümanların kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'de Kadir Gecesi'nden şu şekilde söz ediliyor:

"Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu bilir misin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir." (Kadir Suresi, 1-5. ayet)

KADİR GECESİNİN ANLAM VE ÖNEMİ NEDİR?

Kadir (kadr) kelimesinin anlamı; “hüküm, şeref, güç, yücelik”tir. Dinî literatürde, “leyletü’l-Kadr” şeklinde Kur’ân-ı Kerîm’in indirildiği gecenin adı olarak kullanılır. Aynı adı taşıyan 97'nci sure, bu gecenin fazileti hakkında nâzil olmuştur. Surede Kur’an’ın Kadir Gecesinde indirildiği ve sözü edilen gecenin bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilir.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.