SON DAKİKA
Hava Durumu

Karasupazar'da Mustafa Asaba'nın istifası isteniyor

Haber Giriş Tarihi: 23.08.2013 17:08
Haber Güncellenme Tarihi: 23.08.2013 17:08
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Karasupazar'da Mustafa Asaba'nın istifası isteniyor

Kırım Tatar Milli Kurultayına Karasupazar’dan seçilen 15 delege Karasupazar Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı Mustafa Asaba’nın faaliyetlerini eleştirerek onu istifaya davet etti.

Karasupazar Belediyesi Şurası üyesi, Kırım Tatar Milli Kurultayı Karasupazar Delege Grubu Başkanı Remzi Velilyayev, QHA’ya kamuoyuna sunulan açık mektubu iletti. Söz konusu mektupta şu ifadeler yer aldı:

“Son zamanda toplumda Karasupazar Kırım Tatar Bölge Meclisi’nin faaliyetleri, Karasupazar’da yaşayan Kırım Tatarlarının yaşamında (bölge) meclisin yeri gibi konular tartışılıyor.”

“Bu nedenle (bölge) meclisi yönetiminden bahsetmek yerinde olacaktır. Özellikle de 30 Ocak 2010 tarihinde Karasupazar Kırım Tatar Bölge Meclisi’nin135 üyesinden 77’si tarafından Karasupazar Bölge Meclisi Başkanı seçilen Mustafa Asaba hakkında.”

“Meclisin oluşturulmasının esas amacı milli çıkarların pekiştirilmesi ve onların gerçekleştirilmesi olduğunu hesaba katarsak, bugün, Mustafa Asaba, başkanı olan meclisin faaliyetlerini objektif olarak değerlendirirsek, Mustafa Asaba iki dönemdir yaptığı başkanlıkta Kırım Tatar toplumu ihtiyaç duyduğu olumlu değişimleri hissetmedi.”

“Tabii ki, örneğin Mustafa Asaba tarafından düzenlenen ve sadece 20 taraftarın izlediği Kırım Tatar Milli Meclisi Kupası futbol maçını dikkate alırsak, bu yıllar içerisinde hiçbir şey yapılmadığını düşünmek doğru olmayacaktır.”

“Nisan ayında yapılan Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi seçimlerinde Karasupazar sakinleri daha iyi bir değerlendirme yaptı. Delege seçimleri, bölge meclisi başkanının faaliyetini ve kişiliğini değerlendirme testi gibiydi. Seçim sonuçlarına göre delege adayları kendileri için gerekli sonuçlara vardı.”

“Böyle durumda, görevinden istifa eden Sak Bölge Meclisi Başkanı Zevcet Kurtumerov’un davranışı dikkate değer. Zevcet Kurtumerov, Kırım Tatar Milli Kurultayı’na delege olarak seçilmedi ve bunu Sak bölgesi sakinlerinin ona karşı güvensizliği olarak değerlendirdi. Bu gerçekten, örnek olmaya layık, bir akaya (erkeğe) yakışır bir davranıştır.”

“Mustafa Asaba da Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi olarak seçilmedi ancak o herhangi bir karşılık vermedi. Belki o, bizim bunu fark etmediğimizi düşünüyor ya da o halkın düşüncesini görmezlikten geliyor ve Karasupazar Bölge Meclisi Başkanı olarak kalmak istiyor.”

“Mustafa Asaba, Kırım Müftülüğü’nün bazı üyelerinin desteğini kazanarak Kırım Müftülüğü Genel Kuruluna delege olarak seçimlere katılmaya çalışırsa hiç şaşırmayacağız.”

“Sayın Mustafa Asaba!”

“Halk kendi seçimini yaptı ve size güvenmediğini bildirdi. Siz, erkek cesaretini ve onurunu bulacağınızı ve halkın çağrısına görevinizden istifa ederek cevap vereceğinizi ümit ediyoruz. Aksi takdirde, sizin Karasupazar Kırım Tatar Bölge Meclisi Başkanı olarak Kırım Tatar halkını temsil etmeye hakkınız olmadığını düşündüğümüz için sizi görevinizden uzaklaştırmak için daha net önlemler almak zorunda kalacağız.”

“Karasupazar’da seçilen Kırım Tatar Milli Kurultayı delegeleri (15 delege)”

“yerel Meclis temsilcileri”

“Kırım’ın Karasupazar bölgesinin kamuoyu”

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.