SON DAKİKA
Hava Durumu

Kazakistan'da Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı anıldı

Kazakistan'ın Almatı şehrinde Kırım Tatar Kültür Merkezi "Vatandaş", Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıldönümünde anma etkinliği düzenledi.

Haber Giriş Tarihi: 19.05.2024 11:52
Haber Güncellenme Tarihi: 19.05.2024 11:52
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kazakistan'da Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı anıldı

Kazakistan'ın Almatı şehrinde bulunan Kırım Tatar Kültür Merkezi "Vatandaş", 18 Mayıs 1944'te Kırım Tatar Sürgünü ve Soykırımı'nın 80. yıldönümünde anma etkinliği düzenledi. Aksakallılar, anma töreninin dua kısmını gerçekleştirdi. Etkinliğe katılan Kırım Tatarları, ailelerinin bu trajik olaylardan nasıl kurtulduğunu anlattı. Etkinlikte Kırım Tatar halkının sürgünü sırasında hayatını kaybedenlerin anısına saygı duruşunda bulunuldu.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI'NIN 80. YILI

18 Mayıs 1944 günü bir şafak vaktinde, milletler hapishanesi Sovyetler Birliği’nin diktatörü Stalin’in emriyle Kırım Tatar halkı öz vatanlarından koparıldı.

Sovyet yönetimi, sürgünden sonra Kırım’da, Kırım Tatarlarının varlığına işaret eden her şeyi ortadan kaldırmaya başladı. Adeta bir kültürel soykırım dalgası başladı. Köy, kasaba, ilçe ve şehirler başta olmak üzere yarımadadaki binden fazla yerleşim yerinin Kırım Tatarca olan adları değiştirildi. 

Sovyet yönetimi, Vatan Kırım’ın demografik yapısını değiştirmeyi amaçladı. Ancak Kırım Tatarları, bağrından koparıldıkları o aziz Vatanı, Kırım’ı hiçbir zaman unutmadı. Sürgünlük yollarında, sürgün edildikleri yerlerde vatana dönmek için çaba gösterdi. Nihayet, yıl 1989’u gösterdiğinde Kırım Tatarları, yavaş yavaş ata topraklarına dönmeye başladı. O tarihten itibaren Kırım Tatarları yaşadıkları yokluklara rağmen vatanda kalma mücadelesini sürdürdü.

Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuldu. O döneme değin gerçekleşen Vatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başladı. Ancak yaklaşık 150 bin Kırım Tatarı maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Türkistan bölgesinde kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.

2019 yılında Letonya ve Litvanya meclisleri, 2022’de ise Kanada parlamentosunun alt kanadı olan avam kamarası 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünü'nü soykırım olarak tanıdı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.