SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırgız halkı sandık başında

Kırgız halkı, anayasa değişikliği ve yerel seçimde oylarını kullanmak için sandık başına gitti.

Haber Giriş Tarihi: 11.12.2016 13:19
Haber Güncellenme Tarihi: 11.12.2016 13:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırgız halkı sandık başında

Kırgız halkı, anayasa değişikliği ve yerel seçimde oylarını kullanmak için sandık başında.

Kırgızistan’da oy kullanma işlemi bugün, 11 Aralık yerel saatle 08.00'de başladı.

Seçmenler, ülke içinde anayasa referandumu ve yerel seçimleri için toplam 2 bin 365 ve yerel seçim için bin 902 sandıkta yerel saatle 20.00'a kadar oylarını kullanabilecek.

22 şehir ve 405 yerleşim biriminde ilçe ve köy meclis üyelerinin belirleneceği yerel seçimde, 35 siyasi partiden 7 bin 211 aday, 595 sandalye için yarışıyor.

Ülkedeki anayasa referandumu ve yerel seçim sürecini, başta Türkiye olmak üzere yaklaşık 200 yabancı ve binlerce yerli gözlemci izliyor.

Anayasa değişikliği durumunda; başbakan veya başbakan yardımcılığı görevine seçilen milletvekilinin, bakanlar hariç, milletvekilliği düşmeyecek. Yerel yönetimlere atama ve görev verme yetkisi yerel meclislerden alınarak başbakana verilecek. Geçici olarak cumhurbaşkanlığı görevini yürüten kişi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine aday olamayacak.

Kamuoyuda Atambayev'in "Anayasa Referandumu" olarak bilinen referandum, Atambayev'in cumhurbaşkanlığı görevinden sonra başbakanlık görevine gelme hazırlığı olarak algılanıyor.

Öte yandan Atambayev konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “ "Ben iktidarımın süresini uzatmak istemiyorum. 2017 yılında görevimden ayrılacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın. Görev süresi ile ilgili olarak bir derdim yok. Halkımız başka cumhurbaşkanı seçecek” diye konuştu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.