SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’a hangi ürünler girebilecek?

Kırım’a sevkiyatı yasaklanmayan ürünler açıklandı.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2015 15:22
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2015 14:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’a hangi ürünler girebilecek?

Ukrayna Bakanlar Kurulu, işgal edilen Kırım’a hizmet ve ürün sevkiyatı yasağının kapsamadığı ürünlerin listesini yayınladı.

Buna göre Ukrayna’nın anakarasından Kırım’a buğday, ekmek, makarna, pirinç, kırmızı ve beyaz et, domuz yağı, sucuk, süt, yumurta, tereyağı, peynir, şeker, ayçiçek yağı, patates ve tuz gibi ürünlerinin sevkiyatına izin verilmekte. Söz konusu ürünleri yarımadaya getirmek isteyen kişi, günde ancak bir kere Kırım’a giriş yapabilecek. Bir kişi günde birkaç defa ürün sevkiyatı gerçekleştiremeyecek.

16 Aralık tarihinde Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Ukrayna Bakanlar Kurulu'nun işgal edilen Kırım’a hizmet ve ürün sevkiyatını tamamen yasaklama kararı aldığını bildirdi.
 
Ukrayna Bakanlar Kurulu toplantısında 16 Aralık tarihinde konuşan Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, söz konusu kararın vatandaşların şahsi eşyaları, sosyal öneme sahip gıda ürünleri ve insani yardımı kapsamadığını belirtti. Ukrayna Bakanlar Kurulu Basın Servisi’nden yapılan açıklamaya göre Arseniy Yatsenyuk, Bakanlar Kurulunun ilgili kararının Kırım Serbest Ticaret Bölgesi ile ilgili yasaya uygun olarak kabul edilmesinden 30 gün sonra yürürlüğe gireceğini kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.