SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Birliği, Moskova destekli alternatif kurultay toplayacak

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 16:07
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 15:27
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Birliği, Moskova destekli alternatif kurultay toplayacak

Viktor Yanukoviç'in iktidarı döneminde üst düzey büroktartlık yapmış olan Kırım Tatarlarının öncülüğünde kurulan ve Rusya Federasyonu ve onun kurumlarıyla işbirliği yapan Kırım Birliği teşkilatı, 2015 yılının Ekim ayına kadar Rusya devletinin desteğiyle Kırım’da kurultay toplamayı planlıyor.

Kırım Birliği Başkanı Seytumer Nimetullayev, Akmescit’te 23 Ekim tarihinde düzenlenen basın toplantısında, “Başlattığımız tüm süreçlerin (kurultayın düzenlenmesi), devlet ve devlet kurumlarının desteği olmadan kolayca yapamayacağımız inancındayım. Ama biz çalışmalara ve bugün halâ şüpheyle yaklaşan halkı yeni Kurultay’ın kurulması gerektiğine inandırmaya devam edeceğiz. Bu, destekleyen bir kuruluş olacak. Mevcut Kurultay delegelerinin de, halkın onları seçmesi durumunda, adaylık gösterme hakkı var” dedi.

Kırım ve Rusya’daki sivil toplum kuruluşlarından seçimlere gözlemci davet edeceğini söyleyen Nimetullayev, “Seçimlerin şeffaf olması ve halkın kendi liderlerini seçtiğinde kimsenin şüphesi olmaması için Kırım ve Rusya Federasyonu’ndaki sivil toplum kuruluşlarından, seçimlerin yapılacağı gün, gözlemci olmalarını isteyeceğim. Bugün, bu en önemli görevimiz ve bunun üzerinde çalışacağız” diye konuştu.

Bununla birlikte yeni "kurultay"ın mevcut Kırım Tatar Milli Kurultayı’na paralel bir kuruluş olmayacağını ifade eden Kırım Birliği Başkanı, “Yepyeni bir kurultay kuracağız, kimseyle paralel olarak çalışmıyoruz. Önceki kurultayı feshetmiyoruz, kendimiz yeni bir yapıyı kuruyoruz, belki de kurultay olarak adlandırılmayacak. İsteği olan kişiler oy kullanacak ve Kırım Tatarlarının yararı için çalışacak” dedi.

Basın toplantısına katılan Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu Başkanı Ünver Sel, kurultay teşebbüsüne destek verdiğini belirtti. Sel, “Kırım Birliği teşkilatına tüm Kırım Tatar halkının destek vererek bu teşkilatın öncülüğünde 2015 yılı içerisinde bir kurultayın toplanması Kırım Tatarlarının temsiliyeti açısından mecburi bir durumdur. Biz, Türkiye'de yasayan Kırım Tatarlarının bir teşkilatı olarak Kırım Birliği teşkilatının bu Kurultay teşebbüsüne ve faaliyetlerine destek veriyoruz. Yeni bir kurultay Kırım Tatar halkının önünü açacaktır” şeklinde konuştu.

Kırım Birliği Başkanı Seytumer Nimetullayev, daha önce de teşkilatının yeni kurultayı seçmek istediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu.

Daha önce Rusya yanlısı açıklamalar nedeni ile Kırım’da ve Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarları arasında büyük tepki çeken Ünver Sel’in Genel Başkanlığının yaptığı Kırım Tatar Dernekleri Federasyonu’nun gerçekte dağılmış olduğu yönünde iddialar var.

Federasyonun üyesi olan İstanbul Kırım Türkleri Sosyal Dayanışma ve Kültür Derneği’nin yasal olarak yapması gereken ilk kurucular genel kurul toplantısını yapamayarak dağıldığı, diğer derneklerin herhangi bir çalışma merkezi ve irtibat bilgisinin olmadığı, sadece sosyal ağlarda bazı hesapları olduğu, derneklerden bazılarının İstanbul’daki dernek gibi kapanmış olabileceği araştırmalar sonucu ortaya çıkmıştı. Ayrıca, bu derneklerden çoğunun Türkiye yasalarına göre tutması zorunlu olan kayıtları dahi tutmadığı, yıllardır ne Kırım’da ne de Türkiye’de yaşayan Kırım Tatarlarına yönelik hiçbir çalışmalarının olmadığı da iddialar arasında.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.