SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonu kuruldu

Haber Giriş Tarihi: 22.12.2008 10:41
Haber Güncellenme Tarihi: 22.12.2008 10:41
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonu kuruldu
19 Aralık, Kırım Mühendis ve Pedagoji Üniversitesinde (KMPÜ) Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonunun kuruluşu konusunda konferans yapıldı.
Yapılan konferansta Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonunun tüzüğü kabul edildi, Federasyonun organları kuruldu.
Konferansta, federasyon başkanı olarak 1972’de Münich’te yapılan 20. Yaz Olimpiyat Oyunları güreş şampiyonu Rustem Kazakov, Federasyon Birinci Başkan Yardımcısı Kırım Özerk Cumhuriyeti Spor ve Beden Eğitimi Komitesi Başkan Yardımcısı Cafer Bekirov, Federasyon Başkan Yardımcısı ve Sekreteri olarak SSCB judo ve sambo güreş ustası, usta antrenör Seydamet Yagyayev seçildi.
Konferans, Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev’in okuduğu dua ile açıldı. Daha sonra yedi kişiden oluşan konferans divanı kuruldu.
Konferans divanına Münich’72 Yaz Olimpiyat Oyunları güreş şampiyonu Rustem Kazakov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Aziz Abdullayev, Kırım Mühendis ve Pedagoji Üniversitesi Rektörü Fevzi Yakubov, SSCB judo ve sambo güreş ustası, usta antrenör Seydamet Yagyayev, Kırım Özerk Cumhuriyeti Spor ve Beden Eğitimi Komitesi Başkan Yardımcısı Cafer Bekirov, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Dış İlişkiler Bölümü Başkanı Ali Hamzin ve Karadeniz Spor Okulu antrenörü Aleksandr Krivorotov seçildi.
Konferansta KTMM Birinci Başkan Yardımcısı Refat Çubarov, KMPÜ Rektörü Fevzi Yakubov, Olimpiyat Oyunları şampiyonu Rustem Kazakov, Kırım Özerk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Birinci Başkan Yardımcısı Aziz Abdullayev konuşma yaptı.
Refat Çubarov, yaptığı konuşmada “Biz Kırım Tatar Milli Kuşak güreşinin ihya edilmesi (yeniden kurulması) ve Kırım’da insanlarda iyilik yetiştirmesinin direği olması konusunda elimizden geleni yapacağız” dedi.
Aziz Abdullayev, konuşmasında “Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonunun kurulması- Kırım Tatar halkı için özel gündür. Bu gün halkımız için milli tarih, kültür ve ruhun geri dönme bayramıdır.
Eminim, her Kırım Tatar ailesi bundan dolayı sevinç yaşıyor.Bu etkinliği organize eden her kese çok teşekkür ediyorum.
Federasyonun görevleri çok olur. Kırım Bakanlar Kurulu, Spor ve Beden Eğitimi Komitesi, Kırım Tatar Milli Meclisi ve bölgelerde bulunan Kırım Tatar Milli Meclisleri federasyonun belirlediği amaçlara ulaşması konusunda yardım edecektir” diye konuştu.
Program sırasında Özbekistan’da bulunan Uluslar arası Kuşak Güreşi Federasyonu ve Dünya Tatar Kongresinin konferans adına gönderdiği kutlama mektupları okundu. Bunun yanı sıra konferansta KMPÜ Prof. Dr. İsmail Kerimov “Halk Spor Yarışmaları. Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Kırım tatar Milli Kültür ve Milli terbiyenin bir parçasıdır” konusunda, Seydamet Yagyayev ise “Kırım tatar Milli Güreşinin bugünü ve yarını” konuşma yaptılar.
Konferans’ta, Rustem Kazakov’un şampiyon olduğu Münich’72 20. Yaz Olimpiyat Oyunları hakkında bilimsel gösterildi, gösteri müsabakaları yapıldı.
Köklü Halklar Fonu Başkanı Nadir Bekirov, Kırım tatar Milli Kuşak Güreşini resmi spor dalı olması gerektiğini bildirdi.
Bekirov, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Kırım Tatar Halkının milli mirasıdır. Bundan dolayı, Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşinin, köklü halkların spor ve geleneksel oyunlarını koruma hakkını öngören Birleşmiş Milletlerin Köklü Hlkların Hakları Deklarasyonunun 31. maddesi gereğince Kırım tatar Milli Kuşak Güreşinin resmi spor dalı olarak tanınmasını talep etmemiz lazım.
Güreş sadece minder üzerindeki hareketler değil, bu aynı zamanda kendi ahlakı, estetiği ve iç mantığı olan Kırım tatar kültürünün bir parçasıdır” dedi.
Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonunun kurulması fikri Kırım Tatar sporcuları ile KTMM Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu arasında 22 Kasım günü yapılan görüşmede meydana geldi.   
Görüşme sırasında sporcular meclis üyelerine hedef ve görevlerini belirterek Kırım Tatar Milli Kuşak Güreşi Federasyonun açılışı dolayısıyla düzenlenecek konferansın organizasyon komitesini belirlediler.
KTMM Dış İlişkiler sorumlusu Ali Hamzin konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Türkiye, Macaristan, Romanya, Tataristan’da düzenlenen güreş turnuvalarının Kırım’da da canlandırılmasının vakti geldi. Bu şekilde, Sovyet devleti tarafından ayrımcılığa maruz kalan milletlerin kültür gelişimine katkıda bulunacağız” dedi.
KTMM Başkanı Kırım Tatar sprorcularının teklifini destekleyerek “Kırım Tatar milli kültürümüzün gelişimi bizim öncelikli hedefimizdir. Bu yüzden milli kuşak güreşimizin canlandırılması konusunda her türlü destek vereceğiz” dedi.
Elvida İslamova- Bayram Baybeke


QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.