SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’da tesettür giyiminde seçenekler artıyor

Haber Giriş Tarihi: 29.08.2013 17:31
Haber Güncellenme Tarihi: 29.08.2013 17:31
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’da tesettür giyiminde seçenekler artıyor

Akmescit’te Bella Karima markalı tesettür mağazası 28 Ağustosta yapılan defileyle açıldı.

Kıyafetleri tasarlayan Rusyalı modacı Dilara Sadriyeva, “Akmescit’te mağaza açılması teklif edildi ve biz çok mutlu olduk. Mağazada günlük ve bayramlarda giyilebilecek kıyafetler var. Ancak akşam kıyafetleri ve gelinlikler henüz bulunmuyor. Kıyafet modellerinde klasik tarzı ve şark unsurlarını, herkesin kendisini rahat hissetmesi için Müslüman kadının ahlakını, Avrupa ve Müslüman modasını birleştiriyorum.”

“Benim görevim Müslüman kadını her gün güzel ve zarif kıyafet giymesini sağlamaktır. Bayramlar için elbise bulmak daha kolaydır. Genç kızlara ve kadınlara her gün giyecekleri kıyafetleri ve başörtülerini uyumlu olarak birleştirmelerini öğretmek ise daha zordur” dedi.

Yeni koleksiyonlar ve modelleriyle mağaza her ay yenilenecek. Dilâra Sadriyeva, gelecekte Kırım Tatar desenleriyle de kıyafet tasarlayacağını bildirdi.

Dilara Sadriyeva, “Eğer Kırım Tatar deseni talep edilirse tabii ki akşam kıyafetlerinde Kırım Tatar desenini kıllanacağım. Marka kaydımızın üzerinden çok geçmedi ve Müslüman toplumunda bir marka olgusu çok yenidir. Ben kendim İslam ilkelerine uyarak yaşıyorum ve kıyafetleri bu tarzda 15 yıldır hazırlıyorum. Her şey kendi deneyimimden, yaşam tarzımdan geliyor” dedi.

Açılış töreninde bir defile yapıldı. Genç kızlar tasarlanan kıyafetleri sundu.

Defile sırasında Zemine Yusufova dileyenlere kınayla desen yaptı.

Dilara Sadriyeva misafirlerle sohbet ederek kıyafetleri, markası ve kendisi hakkında bilgi verdi.

Dilara Sadriyeva, “Karima, yüce gönüllü, cömert hanım anlamına geliyor. Bu yüzden markaya da Bella Karima adını verdik. Kendim Moskova’da doğdum ve Avrupa toplumunda büyüdüm. Ancak bu, İslam ilkelerine uymama, geleneklerimize saygı duymama engel olmadı” dedi.

Dilara Sadriyeva, başörtüsü örtü ve türban bağlama yöntemleri konusunda ders verdi.

Dilara Sadriyeva, “Kıyafeti baş örtüsüyle birleştirmek bir sanattır, çünkü kıyafet modeli ve baş örtüsü arasında oranlar uyumlu tutulmalı” dedi.

Kıyafetler 16-18 yaşında genç kızlar ve kadınlar için 38 bedenden itibaren sunuluyor. 52. bedene kadar olan kıyafet koleksiyonunun hazırlanması planlandı.

El yapımı süsleri de Dilara Sadriyeva’nın kendisi hazırlıyor.

Kıyafetler Akmescit’in FM alışveriş merkezinde ve internet üzerinden satın alınabiliyor.

Nara Narimanova

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.