SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım’ın sosyal ve ekonomik kalkınması için 5 yıllık programı 38 milyar grivna gerektiriyor

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2008 15:19
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2008 15:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım’ın sosyal ve ekonomik kalkınması için 5 yıllık programı 38 milyar grivna gerektiriyor
 
Kırım Özerk Cumhuriyeti Ekonomi Bakanlığı Stratejik gelişme İdaresi başkanı Konstantin İpatov, 15 Aralık 2008 tarihinde yapılan Kırım Verhovna Radası Sosyal, Sağlık ve Eski Muharip sorunlarından sorumlu daimi Komisyon toplantısında Kırım’ın sosyal ve ekonomik kalkınması, 5 yıllık programı için 38 milyar grivna gerektiğini bildirdi.  
İpatov, Ekim ayında yapılan Kırım Bakanlar Kurulu toplantısında onaylanan 2008- 2012 yılları arasında uygulanması planlanan bu program için gereken 38 milyar grivnanın 18 milyar 900 milyon grivnanın Ukrayna Devlet Bütçesinden, 1 milyar 900 milyon grivnanın Kırım bütçesinden ve 446 milyon 600 bin grivnanın yerel bütçelerden ayrılacağını kaydetti. Bunun yanı sıra proje için finansmanın yatırımcılardan alınması bekleniyor. İpatov, program hakkında yorum yaparken “Küresel mali kriz durumu göz önünde bulundurarak orta vadeli prespektiflerin tahminleri abartılmadı, gelişme tempoları düşük olarak belirlendi” diye konuştu.
İpatov, Kırım’ın sosyal ve ekonomik kalkınma programının sayısı 50’den fazla olan yürürlükteki bütün devlet ve cumhuriyet programlarını içeren ilk döküman olduğunu belirtti. İpatov, programın amacını yorumlarken “Bu programın amacı Kırım halkının hayat kalitesinin arttırılması ve Kırım’ın rekabet gücünün arttırılmasına yönelik devlet ve cumhuriyet programlarının orta vadeli sürede gerçekleştirilmesi yoluyla Kırım’ın gelişme sorununu çözülmesidir” dedi.
İpatov, yol altyapısının geliştirilmesine yönelik etkinlikler ekonominin reel sektör finansmanının %58’ni oluşturduğunu,programın diger bölümünü de toprak ilişkilerinin düzeltilmesi ile ilgili olduğunu belirtti.
Elvida İslamova- Saide Acımambetova- Osman Bayramaliyev         
QHA
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.