SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım karanlıkta, Putin büyük resimden bahsetmiyor!

İngiliz Guardian gazetesinin başyazısında, Kırım'daki elektrik kesintisine dikkat çekilerek Putin'in büyük resimden bahsetmediği kaydedildi.

Haber Giriş Tarihi: 04.12.2015 15:01
Haber Güncellenme Tarihi: 04.12.2015 14:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım karanlıkta, Putin büyük resimden bahsetmiyor!

Guardian başyazısında Rusya Devlet Başkanı Putin'in dünkü ulusa sesleniş konuşmasının büyük bir kısmını Türkiye'nin Rus savaş uçağını düşürdüğü için pişman olacağını söylemeye ve Türkiye'nin DAEŞ'e petrol sattığını iddia etmeye ayırdığı bildirildi.

"Kırım karanlıkta"

Kremlin'deki dinleyiciler başlarını sallarken, Putin'in konuşmasında büyük resimden bahsetmediği belirtilen yazıda, Kırım'daki elektirik kesintisine de dikkat çekilerek şunlar kaydedildi:

"Kasım ayının sonunda Kırım Tatarları ve Ukraynalıların elektrik hatlarını kesmesinden bu yana Kırım karanlıkta. Putin bölgeye toprak altından gidecek olan bir 'enerji köprüsü' sözü verdi ancak bu hat sadece Kırım'ın küçük bir kısmına elektrik sağlayabilecek. Kırım'daki elektrik kesintisi Ukrayna'yla ilişkileri daha da kötüleştirmiş durumda. Rusya'nın Avrupa Birliği-Ukrayna Serbest Ticaret Anlaşması'nı değiştirme çabaları da başarısız oldu. Eğer anlaşma planlandığı gibi Ocak ayında yürürlüğe girerse Rusya'nın Ukrayna üzerinde ilave ticari yaptırımlar uygulaması anlamına gelecek."

"Rusya-Irak-İran ittifakı kırılgan"

Suriye'de Rusya'nın müdahalesinin Beşşar Esad'ın yerini sağlamlaştırdığı ifad edilen yazıda, ancak Esad'ın şansının tamamen döndüğünün söylenemeyeceği de belirtildi. Rus hava saldırılarının başlamasının ardından Suriye ordusunun düzenlediği ilk büyük askeri harekatın başarısızlıkla sonuçlandığı hatırlatılan yazıda, Rusya'nın da ABD gibi hava operasyonlarında "sihirli bir iksir" olmadığını gördüğü kaydedildi. 

Guardian'ın makalesinde diplomasi alanının askeri alan kadar karışık olduğuna dikkat çekilerek Rusya'nın Irak ve İran'la kurduğu işbirliğinin kolayca dağılma riski bulunduğuna ve bu ittifakın kırılgan olduğu da ifade edildi.

Özellikle İran'ın, Suriye'nin gelecekte Esad'ı desteklemekten vazgeçebileceğinden endişe duyduğunu belirtilen yazıda, "Belki de Putin, Türkiye ile yaşanan sorunla, bir dostun çok uzun sürede kazanıldığını, ancak bir günde kaybedilebileceğini öğreniyor" yorumunda bulunuldu. Makalede, Putin'in Türkiye'ye yönelik sert eleştirilerinin dış politikadaki hatalarını örtemeyeceği kaydedildi.

"Rusya hatalarına yenisini ekledi"

1992 yılından bu yana Rusya-Türkiye ilişkilerinin olumlu yönde ilerlediğine işaret edilen yazıda, eski Başbakan Dimitri Medvedev'in Türkiye'yle ilişkilerin geliştirilmesindeki rolünün büyük olduğu belirtildi.

Türkiye'nin verdiği tepkiyle ilgili ne düşünülürse düşünülsün, Türkiye'nin etnik akrabalarını bombalamanın akıllıca bir hareket olmadığı ifade edilen makalede, şu değerlendirmeye yer verildi: 

"Rusya, Suriye'deki durumu dönüştürmeyi amaçlıyordu. Ancak, hatalarına yeni bir hata eklemiş oldu. Birçok Rus'un gözünde Suriye macerası, kendi vatandaşları için trajediye dönüştü ve tatilcilerle dolu bir yolcu uçağı bombalandı. Doğru ya da yanlış, başka bir ülkede askeri müdahale gerçekleştirmenin bedeli oluyor. Bu tür girişimlerden önce konunun tartışılması gerekiyor; İngiltere'de olduğu gibi. Rusya'da konu hiç tartışılmadı. Rusya hem Ukrayna'da hem de Suriye'de hala çözüme katkı sağlayabilir. Batılı ülkeler de bu iki devasa başarısızlıkta pay sahibi. Ancak çözümü birlikte bulacaksak daha ılımlı ve daha az kavgacı bir Rusya'ya ihtiyacımız var."

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.