SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırım Müftülüğü helal sertifikası verdi

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2013 10:54
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2013 10:54
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırım Müftülüğü helal sertifikası verdi

Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, Akmescit bölgesi Trudovoye köyünde helal salam üreten Rüstem Mevlüdov’a helal sertifikasını 31 Temmuzda yapılan törenle verdi.

Sertifika töreninden önce Rüstem Mevlüdov, salam üretilen yeri göstererek üretim sürecini anlattı.

Kırım Müftüsü Hacı Emirali Ablayev, helal salam üretimini kontrol sürecinin önemine vurgu yaparak Rüstem Mevlüdov’a çalışmalarında başarılar diledi.

Hacı Emirali Ablayev, “Burada üretilen tüm salamlar halkımız için olduğundan dolayı her şeyi titizlikle kontrol ettik. Kırım Müftülüğünün bu ürünleri kontrol etmesinin tek nedeni ürünlerin helal olarak satılmasıdır. Devletin helal gibi bir standardı, kavramı ve yasası olmadığı için devlet bu ürünleri kontrol etmiyor. Onlar için her şey aynı. Biz, bu ülkede yaşayan Müslümanlar olarak, bu süreci kontrol etmemiz gerekiyor. Rüstem Mevlüdov’a ve burada çalışan herkese başarı ve işlerinin gelişmesini diliyorum” dedi.

Rüstem Mevlüdov, Helal sertifikasına sahip olmanın önemli olduğunu ve müşterilerin bu sertifikayı görebileceğini kaydetti. Rüstem Mevlüdov, “Sertifika gerekli bir şey. Helal salam üretimini denetleyecek organ oluşturulması gerektiğini daha 2007 yılında söylemiştim. Bugün sahte helal salam üretimi fazla. Neyin helal neyin haram olduğunu anlamadan üzerine Helal diye yazıyorlar. Ürünlerimiz satıldığı yerlere onayladığımız Helal sertifikasının fotokopisini vereceğiz ve dileyen herkes bu sertifikayı görebilir.”

“Sadece taze et kullanıyoruz, dondurulmuş veya başka et kullanmıyoruz. Etleri, güven duyulan ve tüm İslami kurallarına göre kesen Müslümanlardan alıyoruz. Biz yaklaşık birkaç tür sosis, salam ve füme sucuk olmak üzere 14 çeşit ürün imal ediyoruz” dedi.

Kırım Müftülüğü, daha önce sertifika alan üretici olmaması nedeniyle Kırım’daki Müslümanları uyarmıştı.


Medine Ablayeva

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.