SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Kırım Tatarlarının seçimlere katılması riskli

Haber Giriş Tarihi: 23.10.2014 08:40
Haber Güncellenme Tarihi: 23.10.2014 07:47
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Kırım Tatarlarının seçimlere katılması riskli

Kırım Tatarlarının milli lideri ve Kırım Tatar halkıyla ilgili işlerden sorumlu Ukrayna cumhurbaşkanı yetkilisi Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’da yapılacak Parlamento seçimlerine katılmak isteyen Kırım Tatar sayısının azaldığını, çünkü seçimlere katılımın riskli olduğunu belirtti.

Kırım ile Ukrayna anakarası arasındaki sınırı geçme prosedürün uzun sürdüğünü ve aşağılayıcı olduğunu kaydeden Kırımoğlu, Kırım Tatar aktivistlerinin daha önce karşılaştığı durumun yine meydana gelebileceğini, yani Ukrayna Parlamento seçimlerine giden kişilere Rusya yönetimi tarafından Kırım’a girişin yasaklanabileceğini belirtti.

Kırımoğlu, “Sınırda iki saat bekleyip aşağılatıcı aramalardan geçmek gerekiyor. İnsanlar sınırı geçerse geri dönmeme tehlikesi var. Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra durum daha da zorlaştı bunun için insanlar riske girmek istemiyor” dedi.

Kırım Tatarlarının her şeye rağmen Parlamento seçimlerine katılacaklarını söyleyen Kırımoğlu, bu sefer onların Ukrayna’nın anakarasına grup halinde değil tek tek gideceklerini bildirdi.

26 Ekim Pazar günü Ukrayna’da Parlamento seçimleri düzenlenecek. Merkez Seçim Komisyonu'nun verilerine göre ilgili seçimlere Kırım’da ikamet kaydı olan 3 bin 500 Ukrayna vatandaşı katılacak. 25 Mayıs’ta düzenlenen Ukrayna Cumhurbaşkanı seçimlerine yaklaşık 7 bin Kırım sakini katılmıştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.