SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu, KKTC’de temel atma törenlerine katıldı

Haber Giriş Tarihi: 28.09.2013 15:45
Haber Güncellenme Tarihi: 28.09.2013 15:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu, KKTC’de temel atma törenlerine katıldı

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu 26-29 Eylül tarihleri arasında KKTC’de Yakın Doğu Üniversitesi Camii ve Girne Üniversitesi temel atma törenlerine katıldı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisinin haberine göre KKTC Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Dr. Suat Günsel’in daveti üzere Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kiev Kırım Tatar Derneği Başkanı Aslan Ömer Kırımlı ve 5. Dönem Kırım Tatar Milli Kurultayı delegesi, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı danışmanı Rüstem Ümerov eşliğinde Yakın Doğu Üniversitesi Camii ve Girne Üniversitesi temel atma törenine katıldı.

27 Eylül tarihinde düzenlenen törene Türkiye Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, KKTC üst düzey yönetimi, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Yakın Doğu Üniversitesi üst düzey yöneticileri, öğretim görevlileri ve basın katıldı.

Üniversite kampüsünde inşa edilecek camii Kıbrıs’ın en büyük camilerinden birisi olacak.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın Servisinin bildirdiğine göre Yakın Doğu Üniversitesi Camii, üçer şerefeli 72 metre yüksekliğinde dört minare, 54 metre yüksekliğinde ikişer şerefeli iki minareli olmak üzere toplam 6 minaresi yanısıra 27 metre çapında, 27 metre yüksekliğinde ana kubbesi ile aynı anda 10,000 kişinin ibadet edebileceği, Osmanlı mimarisinden esinlenmiş Yakın Doğu felsefesi ile bütünleşmiş bir tasarıya sahip olacak.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu aynı gün Girne Üniversitesi temel atma törenine katıldı.

Girne Üniversitesi (University Of Kyrenia) Girne’nin yeni liman bölgesinde,toplam 65 dekar arazi üzerinde, kütüphanesi, spor tesisleri, amfileri ,idari binası ve rıhtımı ile 5 fakülteli, Kıbrıs’a damgasını vuran medeniyetlerin yapısal simgelerini içeren ve bir üniversite binasında görülmesi arzu edilen disipliner bir tasarıma sahip olacak.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.