SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu: Ukrayna’nın AB’ye ihtiyacı var

Haber Giriş Tarihi: 01.08.2013 17:23
Haber Güncellenme Tarihi: 01.08.2013 17:23
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu: Ukrayna’nın AB’ye ihtiyacı var

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Den gazetesine vermiş olduğu demeçte birçok Avrupa Birliği ülkesinin Ukrayna’yı aralarında görmek istediğini, Ukrayna’nın ise kalkınmak için AB’ye ihtiyacı olduğunu söyledi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Gün (Den) gazetesine verdiği demeçte Ukrayna’yı Avrupa Birliği’nde ve Gümrük Birliği’nde nasıl bir geleceğin beklediğini anlattı.

Kırım Tatar Milli Meclisi Basın Servisi bildirdiğine göre Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Almanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Litvanya’ya yapılan ziyaretlerde, Ukrayna’da akredite olmuş Avrupa Birliği ülkeleri diplomatları, Avrupa Genişleme Komiseri Stefan Füle ile yapılan görüşmeler sırasında herkes samimi olarak Ukrayna’yı Avrupa Birliği’nde görmek istediğine dair kanaate sahip olma fırsatım oldu. Ama sadece Avrupa Birliği’nin istemesi yetmez, çok şey Ukrayna’ya bağlı” dedi.

Kırımoğlu, Ukrayna hem ekonomik hem entelektüel açıdan büyük potansiyele sahip olduğunu kaydetti.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, “Ukrayna gelecekte kalkınması için Avrupa Birliği’ne ihtiyaç duyuyor. Gücünü artırmak için Avrupa Birliği de Ukrayna’ya ihtiyacı var. Ancak Avrupa Birliği üyelerinin uyması gereken belirli ilkeler ve standartlar vardır. Şimdilik biz bu standartlara henüz ulaşamadık. Bizim esas problemlerimiz özel olarak kolluk ve yargı organlarında rüşvetçilik, taraflı adalet, insan hakları ile olan sorunlar, cezaevleri ve tutukevlerinde yapılan işkenceler, tutukevlerindeki yüksek ölüm oranıdır. İnşallah, Kasım ayında Vilnius’te Ortaklık Anlaşması’nı imzalayabiliriz” dedi.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ayrıca Ukrayna’nın Gümrük Birliği (Rusya, Belarus ve Kazakistan’ın üye olduğu birlik) perspektifleri hakkında konuştu. Kırımoğlu, “Birine üye olmak zor, diğerine ise çeşitli ekonomik ve siyasi manivelaları kullanılarak üye olunmaya zorlanıyor ve Kazakistan gibi üye olunca oradan çıkamamak, Avrupa Birliği ve Avrasya Ekonomi Topluluğu arasındaki temel farkı oluşturmaktadır. Ukrayna’nın Gümrük Birliği’ne katılması gerektiğini öne sürenler bizim ürettiğimiz ürünlerin batı ülkelerinde rekabet edemeyeceğini ana gerekçe olarak gösteriyor. Her durumda rekabet edebilirlik seviyesinin yükseltilmesi gerektiğine ve sürekli olarak tüketicilerin kanaatkar olmasının beklenmesi gerekmediği fikrine hiç değer verilmiyor. Ayrıca eğer Gümrük Birliğine üye olmazsak Rusya’nın yeniden doğal gaz fiyatlarını arttıracağı, Ukrayna mallarının toplam ticaret hacminin yüzde 40’nı oluşturan Gümrük Birliği ülkeleri pazarlarına girmesini engelleyeceği endişeleri var” dedi.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Ukrayna’nın uzun vadeli çıkarlarını düşüneceğini ve şantaja kapılmayacağını ümit ettiğini belirtti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.