SON DAKİKA
Hava Durumu

Kırımoğlu Umre’den döndü

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Umre için gittiği Mekke’den döndü.

Haber Giriş Tarihi: 05.08.2013 15:06
Haber Güncellenme Tarihi: 05.08.2013 15:06
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kırımoğlu Umre’den döndü

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Umre için gittiği Mekke şehrinden döndü. Kırım Müftüsü Emirali Ablayev, Müftü Yardımcısı Ayder İsmailov ve diğerleri 4 Ağustos akşamı Kırımoğlu’nu Akmescit Havalimanında karşıladı.

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, QHA’ya yaptığı açıklamada, “Biz 1996 senesi Ukrayna delegasyonu olarak oraya gittiğimizde Hac meselesini bakmıştık. O vakitte Umre yapmıştım. İşte 16 yıl sonra bir kere daha kısmet oldu. Program çok iyiydi. Umrenin bütün ibadetlerinin yaptık. Medine’yi ziyaret ettik. Bunun haricinde de bazı görüşmeler oldu. Kâbe’nin Müftüsü, o caminin müftüsü geldi bizim otele, onunla bir görüşmemiz oldu. Sonra Dünya Müslümanlar Ligi’nin ofisinde görüşmelerimiz oldu.”

“Çok heyecanlı geçti. Mesela Cidde’de, Medine’de iftarı bize büyük alim Ebu Hanife’nin sülâlesinden gelen, onun torunlarından birisi verdi. Dünkü son iftarımızı peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in soyundan gelen bir şeyh verdi. Çok iyi izlenimler kaldı.” dedi

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Dünya İslam Birliği ofisinde Kırım Tatarları ve Kırım’le ilgili durumunu anlattığını söyledi. Kırımoğlu, umre ziyaretinin tatile denk gelmesi nedeniyle kıdemli yetkililerin görüşemediğini belirtti. Bununla birlikte Suudi Arabistanlı yetkililerin Kırım Tatarlarının durumuna ilişkin bilgilerin kendilerine yazılı olarak bildirilmesini istediğini ifade etti.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu umre ziyareti yapmak üzere 30 Temmuz tarihinde yola çıkmıştı. Mustafa A. Kırımoğlu ve Umre’de kendisine eşlik eden Kırım Tatar Milli Kurultayı Kiev Delegesi Kiev Kırım Tatarları Derneği Başkanı Aslan Ömer Kırımlı'yı seyahatin ara durağında İstanbul Atatürk Havalimanı’nda KTMM Türkiye Temsilcisi Emel Kırım Vakfı Başkanı Zafer Karatay, İstanbul Kırım Derneği Başkanı Celâl İçten ve Eşbaşkanı Melih Cilsim karşılamış, burada yapılan sohbetin ardından yolculuğuna devam etmişlerdi.


En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.