SON DAKİKA
Hava Durumu

Klimkin barış gücü ile ilgili hazırlıklar hakkında bilgi verdi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Klimkin'e göre Ukrayna’nın Donbas bölgesine barış misyonunun gönderilmesi 6-7 ayı bulabilir.

Haber Giriş Tarihi: 17.09.2017 17:49
Haber Güncellenme Tarihi: 17.09.2017 17:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Klimkin barış gücü ile ilgili hazırlıklar hakkında bilgi verdi

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Ukrayna’nın Donbas bölgesinde barış misyonunu gönderme hazırlığı süreci sırasında bir dizi kararı kabul etmesi gerektiğini ifade etti.
 
Kiev’de 16 Eylül tarihinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Pavlo Klimkin, “Tüm dostlarımız ve ortaklarımıza tutumumuzu bildirdik. Ama Rusya sunduğu karar tasarısı ile ilgili tartışmaları uzman düzeyinin yanı sıra siyasi düzeye çıkartabilmeyi de bekliyordu. Bu kesinlikle gerçekleşmez çünkü Rusya’nın hileleri işlemez” diye kaydetti. 
 
Ukrayna’nın kendi karar tasarısını hazırladığını ve tasarının Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ele alınacağını belirten Klimkin, söz konusu tasarıda Donbas’a barış gücünün yerleştirilmesi socunucunda ulaşılması gereken nihai amacın belirlenmesi gerektiğini vurguladı.158984Klimkin, “Bu BM Genel Sekreteri için bir nevi itme olacak. Bu arada, barış misyonunun gönderilmesi ve misyonun yerleşmesi sonucunda ne olacağının belirlenmesi için New York’ta BM Genel Sekreteri ile görüşme yapılacak” dedi.
 
Sonraki adımın barış misyonunun yetkisi ile ilgili istişareler olacağını dile getiren Pavlo Klimkin, barış misyonunun konuşlandırılması için belirli sürelere ile ilgili herhangi bir kuralın olmadığını belirtti.
 
Bakan Klimkin açıklamasına, “Birleşmiş Milletler çerçevesinde konuşlandırma sürelerine ilişkin resmi kurallar yok. İlgili süreç için yarım yıl ve daha fazla bir süre gerektirdiğini biliyoruz, birçok şey tabii ki siyasi içeriğe, yetkiye ve katılımcılara bağlı yani bunun için 6,5 ay mı gerekecek veya 7,5 ay mı gerekecek net olarak söyleyemiyoruz” diye devam etti.
 
Daha önce Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun, Eylül ayında düzenlenecek Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda Donbas’a barış gücü gönderilmesini isteyeceği bildirilmişti. Poroşenko konuyla ilgili olarak, “Barış gücü fikrini ben gelecek ay New-York’ta BM Genel Kurulu’nda sunmayı planlıyorum. Evet, saldırgan ülke, BM Güvenlik Kurulu’nun daimi üyesi ve maalesef veto hakkına sahip, ancak bu bizi söz konusu çözüme ulaşmamızdan alıkoymamalı.” demişti.
 
Ardından 5 Eylül tarihinde Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya tarafından desteklenen teröristler ve Ukraynalı askerler arasında çatışmaların sürdüğü, Ukrayna’nın Donbas bölgesine Birleşmiş Milletler (BM) barış gücünün gönderilmesinin “yerinde” olduğunu ifade ederek Rusya Dışişleri Bakanlığı’na Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne ilgili kararı sunma görevi verdiğini bildirdi.
 
Putin’in ilgili açıklamasını eleştiren Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı’nın açıklamasının Ukrayna’nın doğusundaki çatışmanın tarafı olarak Rusya’nın saldırganlığını Ukrayna’ya ait bir iç çatışma olarak gösterme ve barış operasyonu fikri ile asıl amaçlarını kamufle etme çabası olduğunu, bu atılımın Donbas’ta barışın ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden tesis edilmesine yönelik esas amaca ulaşılmasına yardımcı olmayacağını kaydetti.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.