SON DAKİKA
Hava Durumu

Klimkin: BM kararı, Kırım’a BM komisyonunun gelmesini sağlar

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da insan hakları ihlalleri ile ilgili kararın kabul edilmesinin amaçları hakkında bilgi verdi.

Haber Giriş Tarihi: 18.12.2016 13:29
Haber Güncellenme Tarihi: 18.12.2016 13:32
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Klimkin: BM kararı, Kırım’a BM komisyonunun gelmesini sağlar

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, “Kırım Tatarları Başta Olmak Üzere Kırım’da İnsan Hakları Durumu” kararının siyasi bir araç olmakla birlikte Birleşmiş Milletler (BM) teşkilatının asıl olarak insan hakları komisyonunun ve insani teşkilatların temsilcilerinin Kırım’ı ziyaret etmesini amaçladığını bildirdi.

QHA muhabirinin bildirdiğine göre, Pavlo Klimkin, “Mustafa Ağa’ya ve tüm arkadaşlarımıza söz konusu inisiyatifi geliştirdikleri için çok teşekkür ediyorum. Rusya, söz konusu kararın kabul edilmemesi için her şeyi yaptı. Bu eşsiz bir belge, çünkü belgede hem işgal edilen Kırım’da insan hakları durumunun nasıl olduğu ilgili değerlendirmeler hem de Kırım’da gerçekten bir işgalin olduğuna dair nitelendirmeler yer alıyor” dedi.

Klimkin, “Bazı ülkelerin temsilcileri, bizden kararın basitleştirilmesini istedi, ancak biz buna razı olmadık. BM üyeleri, Kırım’da insan hakları ihlallerinin olduğu ve bu ihlallerin Rusya tarafından yapıldına dair oylama yaptı. Bu karar, uluslararası mahkemelerde ona atıfta bulunmamızı ve bir siyasi araç olarak kullanmamızı sağlıyor, ama ilk önce bu karar İnsan Hakları Yüksek Komiserinin misyonu ve uluslararası insani teşkilatların Kırım’a girebilmesine yardımcı olur. Bunu başarabilirsek ortak zaferimiz olarak kabul edebiliriz” açıklamasında bulundu.

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, 15 Kasım tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etti. Karar için aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Romanya, Moldova’nın da dahil olduğu 73 ülke “evet” oyu kullanırken, 23 ülke karşı çıktı, 76 heyet de çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında Rusya ve Belarus da yer aldı.

Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.

Bir karar statüsüne sahip olmak için söz konusu belge, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun toplantısında nihai olarak onaylanması gerekiyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu çerçevesinde kararlar,  toplantı salonunda bulunan ve oylamaya katılan BM üyesi ülkelerin temsilcilerinin oy çoğunluğu ile kabul ediliyor.

Ukraynalı uzmanlar, Rusya’nın ya BM İnsan Hakları Komitesi’nde yapılan oylamadan çekimser kalan ülkeleri nihai karar için “hayır” oyunu kullanması ya da “işgal” ve “ilhak” gibi ifadelerin yumuşatılması için girişimlerde bulunabileceği ile ilgili fikirleri paylaştı.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.