SON DAKİKA
Hava Durumu

Klimkin: Çatışma, Rusya Kırım’dan çekildiğinde sona erecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’ya karşı yaptırımların Kırım’ın işgaline son verilene dek uygulanması gerektiğini kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 08.12.2016 20:29
Haber Güncellenme Tarihi: 08.12.2016 20:28
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Klimkin: Çatışma, Rusya Kırım’dan çekildiğinde sona erecek

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Rusya’ya karşı yaptırımların, Rusya hem Donbas hem Kırım olmak üzere Ukrayna topraklarından çekilene dek yürürlükte kalması gerektiğini ifade etti.
 
Almanya'nın Hamburg kentinde bugün 8 Aralık tarihinde başlayan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi’nde konuşan Pavlo Klimkin, “Rusya tarafından kışkırtılan ve desteklenen çatışma, Rusya Donbas'ın yanı sıra Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinden geri çekilene dek çözülmeyecek. Söz konusu topraklar Ukrayna’nın ayrılmaz parçalarıdır. Temel ilkelerimiz ve değerlerimizin feda edilmesi veya tehlikeye atılmasına izin vermemeliyiz, çünkü bu gelecekte daha fazla belirsizlik ve istikrarsızlık oluşturacak. Saldırıya karşılık olarak uygulanan yaptırımlar, Rusya Ukrayna toprağını terk edene dek yürürlükte kalmalı” diye kaydetti.
 
Bugün, 8 Aralık tarihinde Almanya'nın Hamburg kentinde düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Zirvesi başladı. İki gün sürecek zirvenin açılışını ev sahibi Almanya'nın Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier yaptı. Kırım konusunun unutulmaması gerektiğini ifade eden Steinmeier, “Ukrayna hakkında konuşurken, Kırım sorunlarını ve Kırım’ın yasa dışı işgalini unutmamalıyız” diye belirtti. Steinmeir, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’a diplomat ve hak savunucuların erişiminin kısıtlanmasının kabul edilemez bir olgu olduğunu ekledi.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.