SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova Başbakanı Kurti: Demokrasi rehin alınamaz

Kosova Başbakanı Albin Kurti, ülkede Sırplar ile yaşanan gerginliğe dair son gelişmelere ilişkin açıklama yaptı. Belediye başkanlarının demokratik yollarla seçildiğine dikkat çeken Kurti, "Demokrasi askıya alınamaz, rehin alınamaz" dedi.

Haber Giriş Tarihi: 31.05.2023 09:47
Haber Güncellenme Tarihi: 31.05.2023 10:29
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova Başbakanı Kurti: Demokrasi rehin alınamaz

Kosova Başbakanı Albin Kurti ülkenin gündemine dair son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Sosyal medya hesabından paylaşım yapan Başbakan Kurti, uluslararası alanda diğer ülkelerle ülkedeki olayla ilgili iletişimlerini güçlendirdiklerinin altını çizerek, "Son saatlerde kurumlarımız uluslararası partnerlerle iletişimi daha da artırdı çünkü durumu yatıştırmak gibi ortak bir amacımız var. Ancak endişe ve kaygıların yanı sıra ortak tehdit ve tehlikelerimizin de olduğu dün gözlerimizin önünde ispatlandı" dedi.

"DEMOKRASİ ASKIYA VE REHİN ALINAMAZ"

Kurti, ülkedeki gerginliğin en alt seviyeye düşmesi için uluslararası alanda görüşmeler yaptıklarını bildirdi. Ülkedeki yerel seçimlerle ilgili demokrasiye dikkat çeken Başbakan, "Demokrasi askıya alınamaz, rehin alınamaz. Uygulaması, barış ve güvenliğin garantisidir, tehdit veya tehlike oluşturmaz. Kosova Cumhuriyeti, Batı Balkanların en demokratik ülkesidir" vurgusu yaptı. 

KOSOVA'DA NELER OLUYOR?

Kosova'nın kuzeyinde yoğun olarak yaşayan Sırplar Zveçan, Zubin Potok ve Leposaviç bölgelerinde seçilen Arnavut belediye başkanlarını protesto etmek amacıyla 26 Mayıs tarihinde belediye binalarının önünde toplandı. Taşkınlık çıkaran Sırplar, Kosova polisi ve NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerine saldırdı. Dün yoğunlaşan saldırıların ardından çok sayıda Kosova polisi ve KFOR askeri yaralandı. Ayrıca Sırp ordusu, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandr Vucic'in emriyle Kosova'nın kuzeyine konuşlandırıldı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.