SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova'daki Türk Temsil Heyetinden eğitime destek

Kosova Barış Gücü bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti Başkanlığı tarafından başkent Prizren'deki Ömer Prizreni Lisesi'nde tadilatı yapılan 9 sınıfın dün açılışı gerçekleşti.

Haber Giriş Tarihi: 04.05.2023 15:13
Haber Güncellenme Tarihi: 04.05.2023 16:26
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova'daki Türk Temsil Heyetinden eğitime destek

Kosova Barış Gücü (KFOR) bünyesinde görev yapan Türk Temsil Heyeti başkanlığınca Prizen şehrindeki Ömer Prizreni Lisesi'nde yenilenen 9 sınıfın dün açılışı yapıldı. Açılış törenine; Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Sabri Tunç Angılı, Prizren Başkonsolosu Celal Doğan, Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Albay Recai Yılmaz, Yunus Emre Enstitüsü Kosova Koordinatörü Ramazan Yılmaz ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Priştine Koordinatörü Cihan Dinçer, öğretmen ve öğrenci ve çok sayıda davetli katıldı. 

resim

"PRİZREN TÜRKÇE İÇİN ÖNEMLİ BİR MERKEZ"

Büyükelçi Angılı törendeki konuşmasında Prizren'in Avrupa'nın kültür başkentlerinden biri olacağına inandığını ifade etti. Prizren'in Türkçe için önemli bir merkez olduğunu aktaran Angılı, "Arnavutça, Boşnakça ve Türkçenin birlikte yaşadığı Prizren, bence sadece Kosova’nın kültür başkenti değil, aynı zamanda Balkanlar’ın en önemli kültür merkezlerinden birisidir. Türkçenin eğitim dili olarak kabul edilmesi Yugoslavya ve Kosova’da buradaki Türkler için önemli bir kazanımdı. O dönemki Türkler bunun için mücadele etti ve ben eminim bugün de sizler gelecekte Türkçeyi yaşatmak için bu mirasa sahip çıkacaksınız" dedi. 

Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Yılmaz ise konuşmasında Türkiye ile Kosova arasındaki dostluk ve kardeşlik ilişkilerinin geliştiğini vurgulayarak, "Başta eğitim olmak üzere, sağlık ve altyapı gibi çeşitli alanlarda Kosova’nın aydınlık bir geleceğe ulaşması için projeler yürütmekten gurur duyuyoruz" ifadesini kullandı. 

Image

Kurdele kesiminin ardından davetliler tadilatı yapılan sınıfları gezdi. 

Image

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.