SON DAKİKA
Hava Durumu

Kosova'nın kuzeyinde sular durulmuyor: Sırplar, imza toplamaya başladı!

Kosova'nın kuzeyinde yaşayan Sırplar, Arnavut belediye başkanlarının seçilmesini hazmedemedi. Sırplar ülkenin kuzeyindeki Mitroviça kentindeki Arnavut Belediye Başkanı Erden Atiq'in görevden alınması için imza toplamaya başladı.

Haber Giriş Tarihi: 18.01.2024 15:43
Haber Güncellenme Tarihi: 18.01.2024 15:59
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kosova'nın kuzeyinde sular durulmuyor: Sırplar, imza toplamaya başladı!

Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça kentinde yaşayan Sırplar ile Kosovalı Arnavutlar arasındaki ipler bir kez daha gerildi. Nisan 2023'te yapılan belediye başkanlığı seçimlerinde kaos yaratan Sırplar, şiddetli eylemlerde bulunarak NATO'nun Kosova Barış Gücü (KFOR) askerlerini yaralamıştı. 

SIRPLAR MİTROVİÇA KENTİNDE İMZA TOPLAMAYA BAŞLADI

Kosova medyasına yansıyan haberlere göre; bölgede yoğun olarak yaşayan Sırplar, Mitroviça Belediye Başkanı Erden Atiq'in görevden alınması için imza toplamaya başladı. Arnavut belediye başkanının güya yasa dışı bir şekilde seçildiğini iddia ederek imza kampanyası başlatan Sırp kökenli Sanja Krtinic, 18 Ocak 2024 saat 09.00 itibarıyla Kuzey Mitroviça Spor Salonu'nda imza toplamaya başladıklarını duyurdu. Bu sürecin yerine getirilmesi için 3 bin 640 adet imzaya ihtiyaçları olduklarını belirtti. Ayrıca aynı sebeplerin öne sürüldüğü Leposaviç Belediyesi'nde de benzer bir kampanyanın başlatıldığı bildirildi.

BELEDİYE SEÇİMLERİNDE GERGİNLİK YAŞANDI

Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça, Leposaviç, Zveçan ve Zubin Potok isimli dört kentte, 23 Nisan 2023 tarihinde belediye seçimleri olmuştu. Arnavut seçmenlerin belediyeye gelmesinden sonra Sırplar, protesto gösterilerine başlamıştı. 29 Mayıs 2023 itibariyle tırmanan gerginliğin ardından NATO'nun Kosova Barış Gücü askerleri yaralanmıştı. 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.