SON DAKİKA
Hava Durumu

Kremlin’in “vitrin politikası” BM’de Kırım oylamasını değiştirmez

Ukraynalı uzman Yuliya Tişçenko, Kremlin’in, BM Genel Kurulu’nda Kırım’da insan haklarına ilişkin karar için yapılacak oylamayı etkilemek adına Rus işgali altında bulunan Kırım’da Kırım Tatarlarına karşı gösteriş politikası yürüttüğünü söyledi.

Haber Giriş Tarihi: 05.12.2016 23:19
Haber Güncellenme Tarihi: 05.12.2016 23:19
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kremlin’in “vitrin politikası” BM’de Kırım oylamasını değiştirmez

Ukrayna Bağımsız Siyasi Araştırmalar Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı Yuliya Tişçenko, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu’nda 15 Aralık tarihinde Kırım’da insan haklarına ilişkin karar için yapılacak nihai oylama öncesinde Rusya Federasyonu’nun Kırım Tatarlarına yönelik “vitrin politikasına” hız kazandırdığını ifade etti.
 
Konuyla ilgili QHA’ya konuşan Yuliya Tişçenko, “Evet, Rusya günümüzde hem Kırım Tatarlarını hem de Kırım Tatarlarının günümüzde Kırım’da ne kadar güzel yaşadığına ilişkin retoriği aktif şekilde kullanmaya başladı. Örneğin, aktivistlerin Putin ile yapılan bağlantılara katılması, Kırım Tatarlarına belirli tutarda kaynak ayrılması, yuvarlak masa toplantılarının yapılması vesaire. Rusya Kırım Tatarlarına yönelik “vitrin politikasına” aktif şekilde hız kazandırıyor. Rusya’nın politikasının değerlendirileceği bahsi geçen karar ilk önce Birleşmiş Milletler teşkilatının insan hakları üçüncü komitesinin çerçevesinde kabul edilmiş ise kökten değiştirilmesi ümit edilemez. Bu imkansız” diye kaydetti.
 
Rusya’nın Avrupa ülkelerinin fikrini etkilemesinin özellikle zor olacağı fikrini dile getiren Tişçenko, “Rusya, büyük ihtimalle Avrupa ülkelerinin fikrini kökten değiştiremez, çünkü onlar, Kırım’ın yasa dışı işgali ve Kırım Tatarlarının haklarını değerlendirmeleri ile ilgili birçok kez açıklamada bulundu. Bu konuda sırf Kırım kararı değil, bunun dışında Avrupa Parlamentosu tarafından kabul edilen ve olayların olduğu gibi adlandırıldığı, Kırım’da Kırım Tatarlarının hakları dahil insan hakları ihlallerinden açıkça söz edildiği bir karar var. Rusya’nın günümüzde çok çaba sarf etmesine rağmen Avrupa ülkelerini ikna etmesi zor olacak” şeklinde devam etti.
 
Rusya’nın eski Sovyetler Birliği’nin bazı ülkelerinin fikrini yönlendirme ihtimalinin olduğunu, ancak bunun BM’de karar için yapılan oylama bağlamında sonuç verici olmayacağını ifade eden Yuliya Tişçenko, günümüzde en önemlisinin birleşmiş Batı ülkelerinin tutumlarına bağlı kalmaları olduğunu belirtti.
 
Yuliya Tişçenko, “Bu bahsi geçen kararın kesin olarak kabul edilmesi için yeterlidir” dedi.
 
Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun İnsan Hakları Komitesi, 15 Kasım tarihinde Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrinde (Ukrayna) insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etti. Karar için aralarında Türkiye, ABD, İngiltere, Polonya, Romanya, Moldova’nın da dahil olduğu 73 ülke “evet” oyu kullanırken, 23 ülke karşı çıktı, 76 heyet de çekimser kaldı. Karara karşı çıkan ülkeler arasında Rusya ve Belarus da yer aldı.
 
Kararda Rusya işgalci ülke olarak, Kırım, işgal edilen bölge olarak kabul edildi. BM söz konusu Kırım kararını kabul ederek, insan haklarının ihlal edilmesini, Rus işgalci yönetim tarafından Kırım Tatarları, Ukrainler ve diğer etnik ve dini grup mensubu olan geçici işgal altındaki Kırım sakinlerine yönelik ayrımcı tedbir ve uygulamaları kınamış oldu.
 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda Kırım kararı için yapılan oylama ile ilgili yorum yapan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, eski SSCB ülkeleri Ermenistan, Belarus, Kazakistan ve Özbekistan’nın Rusya korkusunu bir türlü yenemediğini ifade etti.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun Kırım’da insan hakları durumuna ilişkin kararı kabul etmesini “gerçek bir adalet zaferi” olarak adlandırdı ve kararı destekleyen ülkelere teşekkürlerini bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.