SON DAKİKA
Hava Durumu

Kuril Adaları’na karşılık işgalin tanınması teklifi iddiası

Rusyalı uzman Anton Krasovskiy, Rusya yönetiminin Japonya hükümeti temsilcileri ile yapacağı görüşme sırasında “olağanüstü bir değişimin” yapılabileceği fikrini paylaştı.

Haber Giriş Tarihi: 14.12.2016 12:08
Haber Güncellenme Tarihi: 14.12.2016 13:21
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Kuril Adaları’na karşılık işgalin tanınması teklifi iddiası

Rusyalı gazeteci ve televizyon sunucusu Anton Krasovskiy, Kremlin politikacılarının Japonya Başbakanı Shinzō Abe ile bir araya gelerek bazı dış politik konuları ele alma emelinin, Kuril Adaları’nın 4 adasını Kırım’ın Rusya tarafından işgalinin tanınmasıyla “takas” yapma istediğinden kaynaklandığı fikrini paylaştı. Bununla birlikte Krasovskiy, muhtemel değişimin hiçbir hukuki mekanizmaya dayanmadığı ve “olağanüstü bir değişim” olduğunu ifade etti.
 
Rusya’nın Eho Moskvı (Moskova’nın Yankısı) radyosuna konuşan Anton Krasovskiy, “Kuril’leri Japonya’ya verirler. Daha doğrusu Kuril’leri değil, tartışmalı olan 4 adayı… Şimdi barışçıl bir anlaşma ve akıcı bir iade gerçekleştirilir. Bu, sağduyu değil. Bu olağanüstü bir değişim. Aslında, bunun 4 anlamsız ada olduğunu anlıyoruz, Rusya’da bu adalar, sadece tartışmalı olduğundan dolayı biliniyor. Bunların Japon adaları olduğunu anlıyoruz. Bir adayı 4 başka adaya değiştireceğiz” diye ileri sürdü.
 
Bununla birlikte gazeteci Krasovskiy, “Kırım’ın durumu ne olacağının anlaşılmaz” olduğundan dolayı Kırım’ın işgalinin tanınması meselesinin büyük ihtimalle böylece çözülmeyeceği fikrini paylaştı.
 
Daha önce Rusya'da 2-3 Eylül tarihleri arasında Vladivostok şehrinde gerçekleştirilen Doğu Ekonomik Forumu esnasında konuşma yapan Abe, Rusya ve Japonya arasındaki Kuril Adaları sorunundan bahsederek, adalarla ilgili olarak hala imzalanmayan barış anlaşması meselesine değindi. Bilindiği gibi İkinci Dünya Savaşı'ndan beri bahsi geçen adalar iki ülke arasında ihtilaflı bölge olarak biliniyor. Japonya ve Rusya'nın barış anlaşması hususunda farklı konumlarda olduğunu ifade eden Japonya Başbakanı, meselenin çözümü için Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e çağrıda bulundu.

 

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.