SON DAKİKA
Hava Durumu

Lentun Bezaziyev hükümeti eleştirdi

Haber Giriş Tarihi: 20.08.2013 11:40
Haber Güncellenme Tarihi: 20.08.2013 11:40
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Lentun Bezaziyev hükümeti eleştirdi

Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı sözde Kırım Tatar Temsilciler Kurulunun Başkanı Kırım Milletvekili Lentun Bezaziyev, sürgün edilen vatandaşların iskanıyla ilgilenen hükümet organlarını eleştirdi.

Lentun Bezaziyev Temsilciler Kurulunun resmi sitesinde yayınladığı “Nefret halk arasında duvarlar örüyor, güven ise bu duvarı yıkıyor” başlıklı yazısında eleştirilerini sıraladı. Bezaziyev’in yazısı kısaltılmış şekilde Kırım Sedası gazetesinin son sayısında basıldı.

Makalesinde 1991 yılında Ukrayna halkının yüzde 90’ının bağımsızlık için oy verdiğini kaydeden Bezaziyev, “Eşit haklarının iade edileceğini ve Kırım’da Kırım Tatarcanın savaştan önceki seviyede kullanılacağını ümit eden Kırım Tatarları da bağımsızlık için oy verdi” diye yazdı.

Ukrayna’nın bağımsızlığını kazanmasından beri sürgün edilen vatandaşlar için Rehabilitasyon Yasasını kabul etmediğini hatırlatan Lentun Bezaziyev, “18 Ekim 2012 tarihinde Ukrayna Başbakanı Nikolay Azarov, Rus Drama Tiyatrosu’nda Kırım hükümet üyeleri ile yaptığı görüşme sırasında benim sürgün edilen vatandaşların Rehabilitasyon Yasasına ilişkin sorusuna, ‘Kendinizi sürgün edildiğinizi düşünmeyi bırakın, hepimiz Ukrayna vatandaşlarıyız’ diye sert şekilde cevap verdi. Kırım Tatarları, Ermeniler, Bulgarlar, Rumlar, Almanlar sürgünün 70. yılında da hain statüsünde kaldıkları için Kiev’den adaleti sabırla bekliyor” diye kaydetti.

Ukrayna Cumhuriyeti Türkiye Büyükelcisi İgor Turyanskiy’in Gün (Den) Gazetesine verdiği demeçte “Küreselleşen dünyamızda ve mevcut nanoteknolojiler sayesinde haberler çok hızlı yayılıyor ve genelde bu bir örnek olabilir, özel olarak benim Kırım’daki duruma ilişkin bazı uyarılarım var… Parlamento, bakanlar, Mogilyov (Kırım Başbakanı Anatoliy Mogilyov) Kırım’da kendi politikalarını sürdürüyor. Kırım’da olması gerektiği gibi davranılmayan 250 bin Kırım Tatar yaşamaktadır...” alıntısını Bezaziyev makalesinde kullandı.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığına bağlı sözde Kırım Tatar Temsilciler Kurulu Başkanı Lentun Bezaziyev, makalesinde “Bugün Kiev ve Kırım Hükümeti sürgün edilen vatandaşların iskan programını ‘sürgünden dönen vatandaşların iskanı onların şahsi meselesidir’ ilkesine göre uygulanıyor” diyor.

Kırım Tatarlarının yaşadığı problemlerin hükümet tarafından gözardı edilmesinin Kırım’da etnik çatışmaya yol açabileceğini ima eden Bezaziyev,“Çok uluslu ve çok dinli Kırım toplumunda etnik uyum ve barış ilk koşullardan biridir. Etnik gruplar arası uyum, çok kırılgan, değerli bir kaptır. Bu kap kırılırsa onu yineden tamir etmek için çok zaman gerekecektir” dedi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.