SON DAKİKA
Hava Durumu

Maliye Bakanlığı: Eurovision’un finansmanı sağlandı

Ukrayna Maliye Bakanlığı Başkanı Aleksandr Danilyuk, Eurovision-2017 şarkı yarışmasının Kiev’den Moskova’ya alındığına dair bilgilerin gerçeğe dayanmadığını kaydetti.

Haber Giriş Tarihi: 06.12.2016 17:39
Haber Güncellenme Tarihi: 06.12.2016 17:42
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Maliye Bakanlığı: Eurovision’un finansmanı sağlandı

Ukrayna Maliye Bakanlığı Başkanı Aleksandr Danilyuk, Eurovision-2017 uluslararası şarkı yarışmasının Kiev’in ev sahipliğinde yapılmasına ilişkin finansmanın tam hacimde sağlandığını bildirdi.
 
Yarışmanın Moskova’ya alındığı ile ilgili bilgileri yorumlayan Aleksandr Danilyuk, “Bazı medyalar, finansman sorunlarından dolayı Eurovision’un Ukrayna’dan Moskova’ya alınabileceği ile ilgili bilgiler yayınladı. Kisilyov (Rus propaganda medyalarından biri) tarzında haberlerin hayranlarını üzmek çok yazık, ama söz konusu bilgi gerçeğe dayanmıyor” diye kaydetti.
 
Danilyuk, “Ukrayna hükümeti, etkinliğin finansmanını sağlamak için gereken her şeyi yaptı: 430 milyon grivna garanti ayrıldı, bunun dışında 2017 bütçesinden 455,7 milyon grivna ayrılması öngörüldü. Bunun dışında, Eurovision’a ev sahipliği yapma hakkını kazanan şehir olarak Kiev Belediyesi, bu yıl 50 milyon grivna ayırdı ve gelecek yıl 150 milyon grivna daha ayırması öngörülüyor. Böylece Eurovision’un finansmanını tam hacimde sağladık. Bunun dışında Ukrayna Kültür Bakanı Yevgeniy Nişçuk başkanlığındaki organizasyon komitesi gerekli hazırlıkları sağlıyor” şekilde devam etti.
 
Daha önce Alman Bild gazetesi, organizasyon komitesinin Ukrayna tarafından mali teminat sağlanamadığı için Eurovision-2017 şarkı yarışmasını Ukrayna’dan Rusya’ya almayı planladığını ileri sürmüştü. Ancak Eurovision şarkı yarışması organizatörleri,  2017 yılında düzenlenecek olan yarışmanın Kiev’den Moskova’ya alınacağına dair basında çıkan iddiaları yalanladı.
 
İsveç'in başkenti Stockholm'de düzenlenen Eurovision 2016 şarkı yarışmasında Ukrayna’yı temsil eden Kırım Tatar kökenli sanatçı Camala (gerçek adı Susana Camaladinova) birinciliği elde etti. Camala’nın 1944 Kırım Tatar sürgününü konu alan "1944" adlı şarkıyla katıldığı yarışmanın ikincisi Avusturya'nın temsilcisi, üçüncüsü ise Rusya'nın temsilcisi oldu. Böylece Ukrayna, 2017 yılında Eurovision yarışmasını düzenleme hakkını elde etti.
 
Ukrayna Bakanlar Kurulu, Eurovision 2017 uluslararası şarkı yarışmasının düzenlenmesi için Ukrayna Televizyon ve Radyo Devlet Komitesi’ne devlet bütçesinin yedek fonundan 450 milyon grivna (18 milyon dolar) tutarında para ayırdı. Daha sonra bu tutar 430,62 milyon grivnaya (17,4 milyon dolar) kadar azaltıldı.
 
11 Ekim tarihinde Ukrayna Bakanlar Kurulu, Kiev’in ev sahipliğinde gerçekleştirilecek Eurovision şarkı yarılmasının düzenlenmesine hazırlık planını onayladı. Kiev’de Uluslararası Fuar Merkezinde düzenlenecek Eurovision-2017 şarkı yarışmasının yarı finallerinin 9 ve 11 Mayıs tarihlerinde, finalinin ise 13 Mayıs’ta yapılması planlanıyor.
 
Kiev yönetimi, Ukrayna’da düzenlenecek Eurovision şarkı yarışmasına yaklaşık 20 bin yabancının katılacağını tahmin ediyor.
 
Geçtiğimiz günlerde Ukrayna Ulusal Televizyon Şirketi Genel Müdür Vekili Aleksandr Harebin, Ukrayna’nın Eurovision-2017 uluslararası şarkı yarışması hazırlıklarını uzattığından dolayı söz konusu yarışmaya ev sahipliği yapma hakkından mahrum edilebileceğini ileri sürdü. Öte yandan Kiev Belediyesi Başkan Yardımcısı Aleksey Reznikov, 15 Kasım tarihi itibarıyla Kiev’in Eurovision-2017 şarkı yarışmasının düzenlenmesi için hazırlıklarının yüzde 98 düzeyinde olduğunu açıkladı. Reznikov, Avrupalı ortakların yarışmanın hazırlık hızından şikayetçi olmadığını, onları öncelikle turistlerin güvenliğinin ilgilendirdiğini savundu.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.