SON DAKİKA
Hava Durumu

Mars'ta göl bulundu!

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) Perseverance keşif aracı, Mars'ta "Jezero Krateri" adı verilen havzada antik bir gölün varlığını doğruladı.

Haber Giriş Tarihi: 29.01.2024 11:29
Haber Güncellenme Tarihi: 29.01.2024 12:30
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mars'ta göl bulundu!

NASA, Mars'ta antik bir gölün varlığını doğrulayan önemli veriler topladığını bildirdi. Mars yörüngesindeki uydular ve yüzeyde araştırma yapan Perseverance keşif aracının, Mars'ta "Jezero Krateri" adı verilen havzada antik bir gölün varlığını doğrulayan veriler paylaştı.

MARSTA YAŞAM VAR MIYDI?

NASA'nın 28 Ocak'ta internet sitesinde yayımladığı habere göre, robotik gezicinin bulguları, bilim insanlarının Mars'ın bazı yerlerinin bir zamanlar suyla kaplı olduğunu ve mikrobiyal yaşamı barındırmış olabileceğine ilişkin yaklaşımlarını doğruluyor.

5 YILLIK KAPSAMLI BİR ÇALIŞMA

NASA, Mars'ta 60'tan fazla aday bölgeyi dikkatle inceleyen görev ekibi ve dünyanın dört bir yanından bilim insanlarının önerileri çerçevesinde, 49 kilometre boyutunda olan ve barındırdığı deltalardan dolayı Jezero Kraterini Perseverance'ın iniş alanı olarak belirledi. Jezero, 5 yıllık kapsamlı bir çalışmanın ardından seçildi.

3.5 MİLYAR YIL ÖNCE

Bilim insanları, yıllardır bölgenin geçmişte suyla dolu olduğunu ve antik bir nehre ev sahipliği yaptığını belirtiyor. Perseverance'ın verileri, 3.5 milyar yıldan fazla bir süre önce nehir kanallarının krater duvarının üzerinden taşarak göl oluşturduğuna işaret ediyor. Bilim insanlarının suyun çevredeki kil minerallerini krater gölüne taşıdığına dair kanıtlar keşfettiği belirtilirken, bu dönemde Jezero'da mikrobiyal yaşamın olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.