SON DAKİKA
Hava Durumu

Meclis, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatarlarının işgal koşullarında artık tamamen rehine durumuna düştüklerini belirtti.

Haber Giriş Tarihi: 26.04.2016 19:59
Haber Güncellenme Tarihi: 26.04.2016 19:55
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Meclis, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracak

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı sözde mahkemenin KTMM’yi yasaklama kararı ile ilgili Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvurulacağını açıkladı.

26 Nisan Salı günü Kiev’de düzenlenen basın toplantısı sırasında konuşan Çubarov, “Günümüzde sözde mahkemeler aracılığı ile yapılanlar yasadışıdır. Artık tüm halk, Kırım Tatarları (ve başka milletlerin mensupları) işgal koşullarında tamamen rehine durumuna düştüler. Onlar şimdi kendi yaklaşımlarını ve tutumlarını, işgalci rejiminin belirlediği sınırlara göre belirlemek zorundalar” dedi.

Kırım’da bulunan meslektaşlarının, işgalci yönetiminin verdiği cinai kararların saçmalığını tüm dünyaya göstermeye çalıştığını anlatan Çubarov, KTMM üyelerinin işgalci rejiminin tüm makamlarını denedikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi dahil olmak üzere çeşitli uluslararası mahkemelere başvuracağını da bildirdi.

26 Nisan tarihinde işgalci Kırım Rus yönetimine bağlı mahkeme, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni yasakladı.

Daha önce Kırım Rus yönetiminin sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, Kırım Tatar Milli Meclisi’ni kapatmak için mahkemeye başvurduğu açıklanmıştı. Poklonskaya, KTMM’yi kapatmak için imzalayıp Kırım’ın Yüksek Mahkemesi’ne sunduğu dava dilekçesinin bir kopyasını Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal’e de gönderdi. Kırım Tatar halkı adına konuşmaya çalışan sözde Kırım Tatar kuruluşlarının yöneticilerinden, Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini yasadışı ve provokatif olarak kabul etme başvuruları geldiğini ileri süren Poklonskaya, bahsi geçen davayı, Rusya’nın ‘Aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele’ kanununa dayanarak açmak istediğini belirtmişti.

Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celâl de kendisine gönderilen dava dilekçesinin hata dolu olduğu ve gerçeği yansıtmadığını kaydetmişti.

Sözde Savcı Natalya Poklonskaya’nın dilekçesi ile ilgili mahkeme duruşmaları, 3 Mart tarihinde yapılmaya başladı.

13 Nisan 2016 tarihinde Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın, “Kırım Tatar Milli Meclisi’nin faaliyetlerini askıya alınması ile ilgili” kararı yayınladığı öğrenildi. “Aşırıcı Faaliyetlere Karşı Mücadeleye Dair” Federal Kanununun 9. ve 10. maddelerine atıfta bulunduğu belgede sözde savcı Poklonskaya, karar metninde Rus propagandasına uygun şekilde Kırım Tatarlarının özyönetim organını "sivil toplum kuruluşu" gibi göstermeye çalışarak, “Bir sivil toplum kuruluşunun hakları askıya alınıyor. Bu karar doğrultusunda ilgili kuruluşun tüm devlet veya belediye tarafından sunulmuş toplu iletişim araçlarını kullanması yasak, toplu etkinlik düzenlemesi, banka mevduatları kullanması ve herhangi bir faaliyette bulunması yasak. Kuruluşun herhangi bir propagandasının yapılması da yasak...” açıklamasında bulundu.

18 Nisan tarihinde ise Rusya Adalet Bakanlığı, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Savcısı Natalya Poklonskaya’nın kararı üzerine Kırım Tatar Milli Meclisi’ni “aşırıcı (radikal) faaliyetler gerçekleştirmesi nedeniyle faaliyetleri askıya alınan dini ve sivil toplum kuruluşları listesine” dahil etti.

15 Nisan tarihinde yapılan duruşma sırasında, davada esas davalı olan Kırım Tatar Milli Meclisi 1. Başkan Yardımcısı Nariman Celâl’in duruşmaya gelmemesi gerekçe gösterilerek duruşmayı 25 Nisan tarihine erteleme kararı kabul edildi.

25 Nisan tarihinde yapılan duruşmada dava dosyalarına SSCB dönemin belgeleri eklendi ve Ukrayna’nın Herson bölgesinde elektrik hattı direklerinin patlaması ile ilgili materyaller incelendi. Sözde savcılık, bahsi geçen patlamaların KTMM tarafından organize edildiğini ileri sürdü. Davalının avukatı ise, KTMM’nin bu olaylarla alakası olmadığını kaydetti. Daha sonra duruşma 26 Nisan saat 9.30’a ertelendi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.