SON DAKİKA
Hava Durumu

Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisiyle görüştü

Haber Giriş Tarihi: 09.12.2008 11:01
Haber Güncellenme Tarihi: 09.12.2008 11:01
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisiyle görüştü
Kırım Tatar Milli Meclis (KTMM) Başkanı, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kurban Bayramının ilk günü (8 Aralık) Azerbaycan’ın Kiev Büyükelçisi Talat Museiboğlu Aliyev ile görüştü. KTMM Basın sekreterinden QHA’ya gelen açıklamada, Yalta Belediye Meclisi üyesi Dariy Taranpey’in da katıldığı görüşmede taraflar Kurban Bayramını kutlayarak birbirlerine sağlık dilediler. Aliyev, Kurban Bayramının Azerbaycan’da kutlama geleneklerini anlattı ve bu geleneklerin Kırım’daki geleneklere yakın ve benzer olduğunu belirtti.
Azerbaycan Büyükelçisi, 2009 yılında Kiev’de Türkçe konuşan halklar forumu düzenleme niyetlerini anlattı. Aliyev, bu forumun yapılma nedenlerini anlatırken “Ukrayna’da yaşayan Kırım Tatarlarını, Gagauzları ve Türkçe konuşan diğer halkları sadece aralarındaki akrabalık bağları değil, diğer yandan Ukrayna devletinde yaşamaları ve bu devletin gelişimine yaptıkları ortak katkı birleştiriyor” diye konuştu.
Mustafa A. Kırımoğlu Türkçe konuşan halklar forumunun yapılması girişimini destekledi ve Ukrayna’daki Türk toplulukların hem kendi dillerini, dinlerini ve kültürünü koruma konusundaki çabalarının birleştirilmesi, hem Ukrayna toplumunda demokrasinin gelişmesine katkıda bulunmaları açısından bu forumun önemini vurguladı.
Mustafa A.Kırımoğlu, büyükelçinin sorusu üzerine Akmescit (Simferopol), Yaltinskaya sokağı, numara 22 adresinde Cuma (Merkez) Camii için arsa ayrılması ile ilgili sorun hakkında bilgi verdi. Talat Aliyev, Cuma Cami inşaatı konusunda kendi tarafından yardım etmeye hazır olduğunu, arsanın verilmesi konusunun da çözüldüğü ve arsanın verilmesi için gerekli olan bütün kararların alınması halinde cami inşaatı konusunda da yardımcı olmaya hazır olduğunu kaydetti.
Görüşmenin sonunda taraflar, görüşmeden memnun kaldıklarını kaydederken Ukrayna ve Kırım’daki Azerbaycan diasporası teşkilatlarıyla KTMM’nin işbirliğini geliştirilmeleri gerektiğini vurguladılar.
Osman Bayramaliyev/ QHA

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.