SON DAKİKA
Hava Durumu

Naftogaz, Rus işgalinin zararlarını hesapladı

Ukrayna'nın petrol, doğalgaz ve enerji sektöründe faaliyet gösteren Naftogaz Milli Anonim Şirketi, Kırım'ın Rusya tarafından işgal edilmesi sebebi ile faaliyetini durdurmasından doğan zararı hesapladı.

Haber Giriş Tarihi: 17.12.2015 20:35
Haber Güncellenme Tarihi: 17.12.2015 19:36
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Naftogaz, Rus işgalinin zararlarını hesapladı

Naftogaz'ın hesaplarına göre, 2014 senesi için 13,8 milyar grivna, yani yaklaşık 1,73 milyar lira kaybedildi. Kırım'da yitirilen varlıkların denetçiler tarafından belirlenen toplam fiyatı ise 15,7 milyar grivna (1,97 milyar lira) civarında.

Naftogaz şirketinin internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, "Naftogaz, Kırım'ın kara ve kıta sahanlığı bölgelerinde toplam 15 petrol ve doğalgaz yatağı, Glebovskoye yeraltı doğalgaz deposu, toplam uzunluğu 1200 km'den fazla doğalgaz hattı, 43 adet doğalgaz dağıtım istasyonu, 29 adet motorlu su aracı, ikisi çok gelişmiş olmak üzere toplam 4 adet yüzen sondaj kulesi ve çok sayıda diğer üretim altyapısı aracı" kayıpları oluşturmakta.

Açıklamada ayrıca, toplam potansiyeli yaklaşık olarak hesaplanan 50 milyar metreküp doğalgaz, 3,5 milyon ton petrol ve 1 milyon ton doğalgaz kondensatı olan yatakların işletme imkanının da kaybedildiği belirtildi.

Naftogaz şirketi, uluslararası yargı mercilerine başvurarak Kırım'ın işgali sonucu kaybedilen varlıklarının üzerindeki idaresini geri almayı ve işgalden doğan tüm zararlarını telafi etmeyi hedeflemekte.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.