SON DAKİKA
Hava Durumu

NATO: “Moskova yeterli kanıt sunmadı”

NATO bir kere daha Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediklerini açıkladı ve Rusya’ya Kırım’ın yasa dışı işgalini sona erdirme çağrısında bulundu.

Haber Giriş Tarihi: 11.08.2016 21:49
Haber Güncellenme Tarihi: 11.08.2016 21:45
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
NATO: “Moskova yeterli kanıt sunmadı”

NATO, Kremlin’in Ukrayna’nın “işgal edilen Kırım'da terörist saldırılar planlaması” hakkındaki provokatif açıklamalarını değerlendirirken Rusya’nın Kiev’e karşı yönelttiği iddialar için yeterli kanıt sunmadığını ifade etti.

11 Ağustos’ta Deutsche Welle için konuyla ilgili açıklama yapan bir NATO yetkilisi, “Biz dikkatle ve endişeyle Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi takip ediyoruz. Ukrayna terörizmin her türünü kesinlikle kınadığı için memnunuz. Ukrayna, Rusya’nın tüm suçlamalarını yalanladı ve toprak bütünlüğünün sadece diplomatik ve siyasi araçlarla yenilemesine sadık kaldığını belirtti. Ayrıca Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yönelttiği iddialar için yeterli kanıt sunmadığını da kaydediyoruz” şeklinde konuştu.

NATO nezdinde ayrıca Rusya’nın Kırım’da yürüttüğü faaliyetlerin gerilimin azalmasına yardımcı olmadığını kaydettiler ve Moskova’yı gerilimin azaltması yönünde çalışmaya çağırdılar.

NATO bir kere daha Ukrayna’nın toprak bütünlüğü ve egemenliğini desteklediklerini açıklayarak Rusya’ya Kırım’ın yasa dışı işgalini sona erdirme çağrısı yaptı.

Daha önce Ukrayna Savunma Bakanlığa bağlı İstihbarat Teşkilatı Başkanı Valeriy Kondratyuk 10 Ağustos tarihinde Armyansk şehrinde yaşanan olaylar hakkında, “Alınan bilgilere göre Rusya Silahlı Kuvvetleri askerleri ile Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB) Sınır Servisi görevlileri arasında silahlı çatışma meydana geldi” açıklamasında bulunmuştu.

Bilindiği gibi 10 Ağustos tarihinde Rusya Federal Güvenlik Servisi’nin (FSB), sözde Ukrayna Savunma Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Servisi tarafından güya Kırım'da gerçekleştirilmesi planlanan “terörist saldırıları” engellediğini iddia ettiği bildirilmişti. İşgal edilen Kırım'ın Armanpazarı (Armyansk) şehrine yakın bir yerde bir grup sözde ajanın yakalandığı bildirilirken, sözde Ukraynalı ajanlar ile Rusya güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada bir Rusya FSB görevlisinin yaşamını yitirdiği öne sürüldü.
 
Bunun ardından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna yönetimini, “terör politikasına başvurmakla” suçladı. Rusya Devlet Başkanı Putin, Çin’de yapılacak G20 Zirvesi çerçevesinde “Normandiya formatında” görüşmenin anlamsız olduğunu ifade etti.
 
FSB’nin iddiasını yalanlayan Ukrayna Savunma Bakanlığı'na bağlı İstihbarat Teşkilatı temsilcisi Vadim Skibitskiy yaptığı açıklamada, bunu bir provokasyon olarak değerlendirdi. Konuyla ilgili açıklamada bulunan Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Rusya’nın suçlamaları asılsız ve alaycı olduğunu belirterek, “Bu fantaziler, Ukrayna’ya yeni askeri tehditleri savurmak için bir bahanedir. Rusya kendi kışkırtıcı açıklamalarıyla, Ukrayna’yı uluslararası toplum gözünde kötüleme çabalarında başarısız olacaktır ve ortaklarımız tarafından uygulanan yaptırımlarının kaldırmasını başaramayacaktır" dedi.
 
Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Dışişleri Bakanlığı’na Ukrayna’nın ana kısmı ile Rusya tarafından işgal edilen Kırım arasındaki idari sınırda ve Donbas’ta bulunan birliklere savaş hazırlığının arttırılması talimatı verdi.
En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.