SON DAKİKA
Hava Durumu

Nimetullayev: Bana karşı açılan davanın arkasında Kırımoğlu var

Haber Giriş Tarihi: 28.10.2014 16:37
Haber Güncellenme Tarihi: 28.10.2014 15:38
Kaynak: Haber Merkezi
https://www.qha.com.tr/
Nimetullayev: Bana karşı açılan davanın arkasında Kırımoğlu var

Kırım yönetimine yakınlığıyla bilinen Kırım Birliği teşkilatı Başkanı Seytumer Nimetullayev, Ukrayna’da kendisine karşı açılan davanın Kırım Tatar Milli Meclisi liderlerinin siyasi entrikası olduğunu iddia etti.

28 Ekim Salı günü Akmescit’te yapılan basın toplantısında konuşan Nimetullayev, kendisine karşı açılan davanın Ukrayna’nın devrik Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç zamanında yaptığı Herson bölgesi Geniçesk Valisi görevi ile ilgili olduğunu kaydetti.

Nimetullayev, “Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu beni hırsız, Refat Çubarov ise millet haini olarak adlandırırken bana karşı siyasi baskı uygulanacağını anladım ve o zamandan beri savcılık denetimleri başladı” dedi.

Konuşmanın sonunda Nimetullayev, meydana gelen olayları terör olarak adlandırdı ve bu davanın, Ukrayna devletinin faşist ülkesine dönüştüğünü gösterdiğini ileri sürdü.

Daha önce Ukrayna'nın Herson bölgesi Geniçesk Savcılığı, Kırım’da Rusya Federasyonu ve onun kurumlarıyla işbirliği yapan Kırım Birliği teşkilatının Başkanı, Herson bölgesi Geniçesk şehri eski Valisi Seytumer Nimetullayev hakkında arama ve mülkiyetine el koyma kararı çıkardı.

Herson bölgesi Savcılığı’ndan yapılan açıklamada, Kırım’ın Rusya tarafından ilhak edilmesinin ardından Seytumer Nimetullayev’in yarımadaya gittiği ve orada, ayrılıkçılara destek veren Kırım Birliği teşkilatını kurduğu belirtildi. Bununla birlikte Nimetullayev’in takip edilmesinin herhangi bir siyasi nedene dayanmadığı kaydedildi.

Herson Bölgesi Savcısı Basın Sekreteri Fyodor Samoylenko, Geniçesk Bölgesi Savcılığı’nın Seytumer Nimetullayev’in görevini kötüye kullanması gerekçesiyle 17 Ekim tarihinde dava açtığını bildirdi.

En son gelişmelerden anında haberdar olmak için 'İZİN VER' butonuna tıklayınız.